LR Seimo Biudžeto ir finansų komitetui siūlant Vyriausybei įvertinti galimybę iki 600 litrų apriboti vilkikų bakuose iš trečiųjų valstybių įvežamų degalų kiekį, viešojoje erdvėje kilo diskusijos šiuo klausimu. Rašoma, kad vežėjai nepritaria tokiai idėjai. Lietuvos vežėjų sąjunga sausio-vasario mėn. atliko savo narių apklausą transporto sektoriaus aktualių problemų klausimais. Šios apklausos metu vežėjams buvo užduotas klausimas ar jie pritartų įvežamų iš trečiųjų valstybių degalų apribojimui. Aiškaus atsakymo mes negavome, balsai pasiskirstė beveik po lygiai. Todėl teigti, kad vežėjai nepritaria šiai idėjai, būtų neteisinga. Tuo labiau, kad ir jokios diskusijos šiuo klausimų mes negirdėjome, o dabar pateikiami argumentai neišlaiko jokios kritikos. Pavyzdžiui, vienas iš vežėjų atstovų sako: “…Lietuvai įvedus apribojimus šalies konkurencingumas pablogėtų, nes dalis vežėjų važiuotų per kaimynines šalis…”. Ar tai yra argumentas? Kuo būtų blogiau Lietuvos vežėjams, jei Lietuvos pasienyje eilės sumažėtų? Ar kad tranzitinis transportas neniokotų mūsų kelių, nes šiandien už tranzitą per Lietuvos teritoriją sumokama tik 11 Eurų? Atvirkščiai, šiandien trečių šalių vežėjai turi galimybę įvažiuoti į Lietuvą pilnais degalų bakais ir vežti mūsų krovinius į Europos šalis, turėdami konkurencinį pranašumą prieš Lietuvos vežėjus.
Muitinė gi baiminasi, kad kiltų problemų išpilant leistiną ribą viršijančius degalus. Manau, kad visi klausimai yra sprendžiami labai paprastai, tuo labiau, kad yra tarptautinė patirtis, reikia tik pasidomėti. Niekas neišpila ribą viršijančių degalų, tiesiog už juos sumokami akcizo ir PVM mokesčiai ir važiuojama toliau.
Degalų pardavėjai nerimauja, kad tokiu atveju, padidėjus degalų pardavimams Lietuvoje, padidės ir taršos mokesčio našta. Nenorėčiau su tuo sutikti, nes jau dabar už 1000 litrų nupirktų Lietuvoje degalų sumokama virš 500 Eurų PVM ir akcizo mokesčių, todėl Lietuva turėtų pakankamai lėšų susimokėti už papildomus taršos leidimus dėl padidėjusių degalų pardavimų. Tačiau yra būtina spręsti klausimą dėl dalies akcizo už pirktus degalus gražinimo Lietuvos ir kitų ES valstybių vežėjams, kaip tai daroma Belgijoje, Prancūzijoje, Ispanijoje, Slovėnijoje ir kitose ES šalyse, tokiu būdu didinant mūsų vežėjų konkurencingumą.
Manau, kad šis klausimas reikalauja atviros diskusijos, kad mes galėtume įvertinti tokio žingsnio privalumus ir trūkumus. Todėl, gegužės 22 dieną Lietuvos vežėjų sąjungos suvažiavime kviečiu pateikti savo nuomonę šiuo klausimu.
Migracijos departamentas primena – draudžiama leidimą laikinai gyventi darbo pagrindu jau turintį užsienietį įdarbinti pas kitą darbdavį be Migracijos departamento leidimo