Idealus verslas

Autorius: Gintaras Leščinskas

Paskaitykite, prašom, mano išverstą garsiausio pasaulio investicinių laiškų leidinių pradininko (“Dow teorijos laiškai”) p.Ričardo Raselo vieną žymiausių straipsnių, pavadintą “Idealus verslas” (“Ideal Business”). p. Ričardas Raselas “Dow teorijos laiškus” ėmė skelbti 1958 metais ir iki šiol nuolat juos rašo (nė karto deramu laiku nėra neišleidęs eilinio savo laiško skaitytojams). “Dow teorijos laiškai” – seniausia nuolat vieno asmens atliekama šio verslo paslauga pasaulyje. Mėgstu aiškumą, paprastumą, atvirus, gerus žmones. Kaip manote kodėl kai kuriuos sakinius, žodžius paryškinu ir net tuos paryškintus apačioje dar pabraukiu? Tikslas – atkreipti jūsų akių nervinių jutiklių dėmesi koncentruojant juos į reikiamus esminius dalykus akimirksniu, be to, tai padeda žmonėms „fotografiškai” lengviau įsiminti ir išsaugoti atmintyje svarbiausius dalykus.

Gintaras Leščinskas

Straipsnio vertimo šaltinis:
http://ww1.dowtheoryletters.com (“Ideal Business”)

IDEALUS VERSLAS

”Kartą pasiteiravau mano draugo, garsaus Niujorkas įmonės teisininko: „Deivai, per visą savo ilgametę patirtį, koks buvo vienas geriausių verslų, su kuriuo tau kada nors teko susidurti? Deivas be šešėlio abejonės atsakė: „Turiu klientą, kurio vienintelė veikla yra gaminti cheminę medžiagą, kritinę sintetinio kaučiuko gamybai. Ši cheminė medžiaga naudojama itin mažais kiekiais gumos gamyboje, tačiau ji yra ypač svarbi ir gali būti naudojama tik itin grynos formos”.
„Mano klientas yra vienintelis, gaminantis šią cheminę medžiagą, todėl jis turi tikrąjį monopolį, nes šią cheminę medžiagą labai sudėtinga pagaminti, be to, jos nėra pakankamai daug naudojama, kad pasiteisintų pagaminti kitai bendrovei, norinčiai konkuruoti su juo. Ir dar – gumos pramonės bendrovėms reikia tik labai mažo šios cheminės medžiagos kiekio, joms ne itin rūpi, kiek jie moka už tą medžiagą – tol kol ji atitinka labai griežtas technines specifikacijas. Mano klientas yra multimilijonierius, o jo verslas yra geriausias, su kuo man kada nors teko susidurti”. Mane sužavėjo advokato istorija ir aš niekuomet jos nepamiršau.
Kai buvau jaunas, tik baigęs koledžą vyras, tėvas davė man keletą patarimų. Jis turėjo aibę patirties, dirbo popieriaus gamybos versle, buvo p.Semo Blumingdeilo padėjėjas (“Bloomingdale” universalinė parduotuvė), taip pat tėvas buvo ir statybos inžinierius bei nekilnojamojo turto valdymo specialistas.
Štai ką man pasakė tėvas: „Ričardai, laikykis atokiau nuo mažmeninės prekybos verslo, darbo laikas jame yra per ilgas, turima reikalų su bet kokiu, kokį tik įmanoma sugalvoti kintamuoju kriterijumi. Laikykis atokiau nuo nekilnojamojo turto verslo, nes atėjus sunkmečiui, prekyba nekilnojamuoju turtu mirtinai sulėtėja, o galiausiai ji – griūna. Be to, nekilnojamojo turtas yra nelikvidus. Atėjus griūčiai, neįmanoma akimirksniu jo išparduoti. Imkis gamybos ir gamink tai, ką žmonės gali naudoti, gamink kažką, ką gali parduoti visame pasaulyje. Ričardai, mano berniuk, jei tikrai ketini uždirbti rimtus pinigus, imkis finansų verslo. Tai – švaru, gali naudotis savo smegenis, gali atsikratyti savo inventoriaus ir klaidų per 30 sekundžių ir tavo produktas – pinigai, kurie niekada neišeina iš mados”.
Tokia mano tėvo išmintis (jis buvo aiškiai prislėgtas Didžiosios depresijos), tačiau tėvas buvo labai išmintingas žmogus. Aš ir pats jau turėjau kelis verslus – nuo tekstilės dizaino, reklamos, knygų leidybos iki naktinio klubo ir investicijų konsultacinės veiklos.
Bilas Geitsas yra žinomas kaip „Amerikos turtingiausias žmogus”. Bravo, Bilai, bet ar žinote, koks tikrasis Geitso „didžiausias pasiekimas”? Kai Geitsas buvo susijęs su IBM, šiai bendrovei reikėjo operacinės sistemos savo sukurtam asmeninio naudojimo kompiuteriui. Geitsas neturėjo šios operacinės sistemos, tačiau jis žinojo kur ją rasti. Operacinę sistemą turėjo maža Sietle esanti kompanija. Geitsas įsigijo šią sistemą tik už 50000 JAV dolerių ir pateikė  IBM. Tai buvo “Microsoft” augimo pradžia. Pamoka: neužtenka turėti produktą, jūs turite žinoti ir suprasti savo rinką. Geitsas neturėjo produkto, bet jis žinojo rinką – ir kur įsigyti produktą.
Kompanija „Apple” turėjo patį geriausią produktą – „Mac”, bet “Apple” padarė nedovanotiną klaidąJi atsisakė išduoti licencijas VISIEMS asmeninių kompiuterių gamintojams naudotis “Mac” operacine sistema. Jei ji būtų išdavusi licencijas, „Apple” šiandien galėtų būti „Microsoft”, o Geitsas vis dar bandytų padaryti kažką naudingo (faktas, kad „Microsoft” buvo pasekėjas ir puikus rinkotyros specialistas, o ne išradėjas). “Rask poreikį ir patenkink jį” – teigia veikia sena patarlė. Galbūt, šiandien patarlė turėtų skambėti kaip „sugalvok poreikį ir patenkink jį”. Štai kas nutiko kompiuterių pasaulyje, tokie dalykai nutiks vėl ir vėl.
Na, o dabar grįžkime prie šio nuostabaus pasaulio tobulumo. Praleidau aibę laiko ir sumąsčiau verslo, kurį vadinu IDEALIU VERSLU, kriterijus. Akivaizdu, kad idealaus verslo nėra ir tikriausiai niekada nebus, tačiau, jei ketinate imtisi savo verslo, mėginti prisijungti prie kito verslo arba norite pirkti verslą, tuomet šis sąrašas gali jums padėti. Kuo daugiau iš šių kriterijų galite pritaikyti jūsų naujajam verslui arba naujajai darbo vietai, tuo geriau.
(1) Idealus verslas parduoda visame pasaulyje, o ne kokioje nors kaimynystėje arba net viename mieste ar valstybėje. Kitaip tariant, verslas turi neribotą pasaulinę rinką ir šiandien tai yra svarbiau nei bet kada anksčiau, kadangi dabartinės pasaulio rinkos atvertos taip plačiai, kaip niekuomet anksčiau yra buvę mano gyvenime). Beje, kiek kartų matėte ilgus metus dirbusią parduotuvę, o atsiradus žymiai didesnei ir geresnei parduotuvė šalia jos – atėjo galas pirmajai parduotuvei?
(2) Idealus verslo siūlo produktą, kuris naudojasi „nelanksčia” paklausa. Nelanksti paklausa sietina su produktu, kuris žmonėms yra būtinas arba labai norimas turėti, todėl jis perkamas beveik nepriklausomai nuo to kiek jis kainuoja.
(3) Idealus verslas siūlo produktą, kurio negalima lengvai pakeisti ar nukopijuoti (“inelastic” – anglų k.). Tai originalus produktas arba bent jau kažkas, kas gali būti apsaugotas autorinėmis teisėmis arba patentuotas.
(4) Idealus verslas reikalauja minimalaus darbo (kuo mažiau darbuotojų – tuo geriau). Šiandien toks pavyzdys yra dažnai aptarinėjamos „virtualios korporacijos”. Virtuali korporacija gali būti kad ir 1 biuras su 3 darbuotojais, kurioje vaizdžiai tariant, visa gamyba ir paslaugos perduodamos atlikti kitoms įmonėms.
(5) Idealus verslas turi mažai valdymo išlaidų. Jam nereikia brangios darbo vietos, nereikia daug elektros energijos, reklamos, teisinių konsultacijų, brangių samdomų darbuotojų, didelių atsargų ir kt.
(6) Idealus verslas nereikalauja didelių finansinių sąnaudų ar didelių investicijų įrangai, kitaip tariant, jis nepriklauso nuo savo turimo kapitalo dydžio (beje, vienas svarbiausių naujo verslo žlugimo priežasčių yra reikiamo kapitalo stoka).
(7) Idealus verslas uždirba grynuosius pinigus, kitaip tariant, nėra supančiojęs savo kapitalo ilgomis arba sudėtingomis kreditavimo sąlygomis.
(8) Idealus verslas ganėtinai laisvas nuo įvairiausių vyriausybės ir pramonės taisyklių bei suvaržymų (jei jūs dabar turite savo verslą, tuomet tikrai žinote ką turiu galvoje).
(9) Idealus verslas yra nešiojamas arba lengvai perkeliamas. Tai reiškia, kad jūs galite perkelti savo verslą (ir save) ten, kur tik panorėsite – į Nevadą, Floridą, Teksasą, Vašingtoną, Šiaurės Dakotą (šios valstijos neturi įvedusios valstybės pajamų mokesčių), o gal net į Monte Karlą, Šveicariją ar Prancūzijos pietus.
(10) Labai svarbu, bet dažnai tai deramai neįvertinama – idealus verslas atitinka jūsų intelektinius (ir dažnai emocinius) poreikius. Nėra nieko žaviau, jei mėgaujatės tuo ką dirbate – tokiu atveju, jūs nedirbate, o smagiai leidžiate laiką.
(11) Idealus verslas palieka jums laisvalaikio. Kitaip tariant, darbas nereikalauja jam skirti dėmesio 12, 16 ar 18 valandų per parą (mano advokatė žmona, išvažiuojanti iš namų 6.30 val. ryte ir grįžtanti namo 18.30 val. vakare, o dažnai ir dar vėliau – gerai tai žino).
(12) Ypač svarbu: idealus verslas – toks, iš kurio jūsų pajamų dydis nepriklauso nuo jūsų asmeninio našumo indėlio į produkciją (teisininkai ir gydytojai kenčia nuo šios problemos). Taigi, idealus verslas gali parduoti lygiai taip pat lengvai 10000 klientų, kaip ir 1 klientui (leidybos verslas – pavyzdys).
Štai ir viskas. Jei naudositės šiuo sąrašu, jis gali padėti jums atsijoti daugybę nesąmonių ir apgaulių nuo norų ir svajonių, kurių ieškote savo gyvenime bei darbe. Nė vienas iš mūsų neturi idealaus verslo arba dirba jame, tačiau vertu žinoti ko ieškome ir su kuo susiduriame. Kaip kartą vienas mano bičiulis pasakė: „Aš nesu dedeklė ir nededu kiaušinių, nesu ir virėjas, bet aš tikrai išmanau puikaus omleto išvaizdą ir skonį”.

Circle K

Speciali kuro kaina LVS nariams