Būtent todėl Dakaro ralis – prestižinės dykumų lenktynės yra tokios populiarios Lietuvoje. Gal teisingiau būtų sakyti, kad Lietuva yra Dakaro šalis – pagal gyventojų skaičiaus ir lietuviškų ekipažų prie Dakaro starto santykį. 2023-aisiais buvo 7 lietuviški ekipažai iš vos 2,7 mln. valstybės. 2024-ųjų Dakare – dešimt.
Svajonė įveikti šias sudėtingas ir brangias lenktynes giliai įsišaknija dažname jauname organizme, kuris kasmet stebi sportininkų kančias dykumose. Lietuvos enduro čempionas Mykolas Paulavičius – vienas iš jų.
Savo ankštame 18m² mūriniame garaže Antakalnyje Mykolas sudėjęs visą savo profesinį gyvenimą: viršutinėje lentynoje – taurės iš sporto varžybų, ant sienų – marškinėliai su logotipais, medaliai, nuotraukos iš dykumų, tarp jų ir didelė fotodrobė iš Dakaro, kuriame jis dalyvavo kaip Tomo Jančio Mediafon T4 bagio mechanikas; įrankių rinkiniai motociklų remontui.
Galėtų, sako, taurėms ir apdovanojimams dar vieną lentyną pakabinti, čia viskas netelpa. Bet nukerta, kad sportininkai nemoka girtis.
Prisėda ant svarbiausio eksponato – ralio motociklo KTM 450 Rally Replica. Dabar jis apklijuotas NordVPN lipdukais, nes vienaragis Nord Security buvo pagrindinis jo remėjas Maroko ralyje.
Mykolas šiaip nėra itin plepus, bet savo garaže valandų valandas galėtų pasakoti istorijas apie kiekvieną suvenyrą – apie smėlio audras Tunise; apie balą, kurioje gulėdamas remontavo tą bagį Dakare; kaip varžybose pats spalvina kelio knygas, kad būtų aiškiau dykumoje…
KTM’as irgi suvenyrinis. Kažkada šis konkretus baikas priklausė daugkartiniam pasaulio ralio čempionui Tobiui Price’ui, tada jį nusipirko Arūnas Gelažnikas ir įveikė savo pirmąjį Dakarą. Motociklo stiklas su Gelažniko parašu spausdintinėmis didžiosiomis raidėmis MYKOLUI dabar taip pat kabo ant sienos.
– Reikia ir man važiuoti čempioniškai, – šypteli Mikas, – stengiamės siekti gerų rezultatų, – priduria daugiskaita.
Suvenyrinis motociklas į varžybas dykumoje nekeliauja – dėl logistikos ir fakto, kad reikėtų ir asmeninės mechanikų komandos. Paprasčiau už keliolika tūkstančių išsinuomoti tokį patį su visa mechanikų komanda. Plius, motociklas bus naujesnis ir paruoštas.
Mykolas yra atsidavęs ir ištvermingas, tačiau jo siekiams trukdo finansinės problemos. Be to, Lietuvos kraštovaizdis nesuteikia galimybės treniruotis kopose, tad žiemą Mykolas ieško netradicinių metodų, kaip pasiruošti iššūkiui.
Komanda iš kelionių ir motociklų žurnalo Rūdys niekad nemiega filmavo Mykolo pasiruošimą sniege. Šiame žurnale skaitykite daugiau, kiek Dakaro ralis kainuoja, ir ką sportininkams tokiems tenka paaukoti vardan savo svajonės.
Be, labai rekomenduojame pasižiūrėti trumpą dokumentinį filmą, pavadinimu „Panašu į smėlį”, apie Mykolą treniruotes sniege – filmo autoriai – žurnalistas, Rūdys niekad nemiega įkūrėjas Viktoras Jakovlevas ir operatorius Marius Šapranauskas.
Žiūrėkite filmą čia: