Peter Lynch’as ir investavimas

Autorius: Gintaras Leščinskas

Peter Lynch‘ą galima pavadinti antru garsiausiu ir sėkmingiausių investuotojų pasaulyje. Savo pasiekimais investavimo srityje jis nusileidžia tik Vorenui Bafetui. Peter Lynch‘as vadovavo vienam sėkmingiausių ir garsiausių “Magellan” investiciniam fondui “Fidelity” investicijų bendrovėje. Šiam fondui jis ėmė vadovauti 1977 m. ir per 13 metų šio investicinio fondo valdomą turtą padidino nuo 18 mln. iki 14 mlrd. JAV dolerių, o fondo vidutinis metinis pelningumas siekė 29.2 %.

Gintaras Leščinskas

Rengiant straipsnį panaudotas šaltinis:
http://www.investologija.lt/LT/akcijos-2/388/%20zingsniu-toliau-nei-volstritas%20/

Peter Lynch’o knyga “Žingsniu toliau nei Volstritas”

Pirmą kartą knyga “Žingsniu toliau nei Volstritas” anglų k. išleista 1989 m JAV, ji tapo viena populiariausių visų laikų knygų apie investavimą. 2008 m. knyga išleista lietuvių kalba. Knyga skirta investuotojams besidomintiems investavimu į augimo įmonių akcijas bei reformuojamų įmonių akcijas, atsidūrusių ties bankroto riba. Knygoje pateiktus investavimo principus investuotojai gali taikyti priminei patrauklių įmonių akcijų atrankai. Norėdamas visiškai įsitikinti investicijų perspektyva, investuotojas papildomai turi atlikti fundamentalią įmonės finansinių ataskaitų analizę. Pagrindinis knygoje išdėstytas Peter Lynch‘o investavimo principas yra ieškoti perspektyvių kompanijų akcijų savo kasdieniniame gyvenime atsižvelgiant į savo asmeninį patirtį, suvokimą ir žinias. Individualūs investuotojai turi daug geresnes galimybes uždirbti akcijų rinkoje nei profesionalus investicinio fondo valdytojas, nes perspektyvias įmones jie gali pastebėti daug anksčiau nei biržos makleriai. Pvz,. gydytojas gali geriau nei biržos makleris numatyti, kuri farmacijos kompanija turi geriausias plėtros perspektyvas, nes daug anksčiau nei biržos makleriai pastebi kurie vaistai susilaukia neeilinio pasisekimo, nes žino vaistų kokybę, mato kaip juos perka pacientai. Turėdamas šią informacija, gydytojas gali numatyti, kad farmacijos kompanijos ketvirčio rezultatai bus labai geri ir nusipirkti tos kompanijos akcijų dar iki paskelbiant ketvirčio rezultatus. Tuo tarpu kiti akcijų rinkos veikėjai rezultatus sužino tuo pačiu metu kaip ir visi kiti investuotojai. Kad pastebėtumėte kaip sekasi vienai ar kitai įmonei, galite nuėję į kompanijos firminę parduotuvę – jei matote, kad prie kasos yra ilgiausios eilės, vadinasi kompanija turėtų nudžiuginti akcijų rinką rezultatais. Jeigu parduotuvė pustuštė, rezultatai greičiausiai bus nuviliantys.

Norint pelningai investuoti, reikalinga patikima informacija, sveika nuovoka ir kantrybė. Geras savęs ir savo ketinimų pažinimas gali nulemti daugiau nei išsami įmonių analizė. Investuotojas turi tiksliai žinoti apie save šiuos dalykus: savo finansines galimybes, t.y. investicijoms skiriamą pinigų sumą, pinigų investavimo terminą ir sau priimtiną riziką. Šių kategorijų derinys yra „individualus”, o tiksliau – unikalus. Tik tuomet galima sudaryti pirminę investavimo strategiją.

Peter Lynch’as daug dėmesio skiria ir kitiems naudingiems patarimams neprofesionaliems investuotojams:

niekuomet nepirkti populiarų akcijų, nes jų kaina retai pateisina lūkesčius;
pirkti paprastų ir nuobodžių įmonių akcijas, nes jos paprastai atneša didžiausią sėkmę;
pirkti ciklinių įmonių akcijas, kai jų pramonės sektorius išgyvena nuosmukį;
pirkti tų įmonių akcijas, kurių dar nėra įsigiję instituciniai investuotojai, nes tokių akcijų kaina turi geras perspektyvas augti;
pirkti nišinių įmonių akcijas, nes jos beveik neturi konkurencijos;
pirkti tų įmonių akcijas, kurių akcijas supirkinėja jos valdybos nariai arba pati kompanija.

Pagrindinės Peter Lyncho‘o investavimo mintys

Nuostabu būtų, jei išvengume investavimo nesėkmių, reikiamu metu išėję iš akcijų rinkos, deja, niekas iki šiol dar nesuprato kaip neklystant nustatyti reikiamą išėjimo iš akcijų rinkos momentą. Jei išeisite iš akcijų rinkos ir išvengsite jos nuosmukio, kaip galite būti tikri, kad tinkamiausiu metu vėl sugrįšite į sekantį akcijų rinkos kilimą? „Neigiamas argumentas visuomet skamba protingiau”. Neverta nerimauti dėl „pervertintų akcijų rinkų”. Esmė yra paprasta ir nesibaigianti – akcijos nėra loterijos bilietai. Konkreti įmonė visada susieta su šios įmonės akcija, išleista į akcijų rinką. Jei įmonė veikia gerai, jos akcijų vertė kils. Jei turite gerų įmonių, kurios ir toliau didina savo pajamas akcijų, tokių įmonių akcijų vertė kils ir toliau, o jums seksis. Vienos didžiausių pajamų, gaunamų investuojant į įmonių akcijas, vis dar yra iš senamadės mažmeninės prekybos sektoriaus įmonių. Sudėtinga prognozuoti akcijų rinkų elgesį, o smulkieji (nepatyrę) investuotojai tampa pesimistais arba optimistais netinkamiausiu metu. Istorijos ir filosofijos studijos – daug geresnis pasirengimas investicijoms akcijų rinkose, nei tarkim, statistikos studijos. Investicijos į akcijas yra menas.

Logika labiausiai pasitarnavo pasirenkant akcijas, nes išmokė nustatyti Wall Street’o nelogiškumą. Daugybė investuotojų sėdėti ir diskutuoja ar akcijos vertė kils, ar kris, vietoj to, kad patikrintų įmonės veiklą. Tokie Wall Street’o „ekspertai” painioja priežastį su pasekme, siūlydami keletą naujų paaiškinimą, kodėl akcijų rinkos kyla ar krenta. Šimtmečius žmonės, išgirdę ryte giedant gaidį, manė, kad gaidžio giedojimas iššaukia saulėtekį. Akcijų rinka iš viso neturėtų rūpėti. Warren Buffett’as: „Kiek suprantu, man akcijų rinka neegzistuoja. Man tai tik nuoroda, kurioje pažiūriu ar kas nors siūlo padaryti ką nors kvaila”. Sugebėkite išsirinkti tinkamas akcijas, o akcijų rinka sugebės pati savimi pasirūpinti. Vienintelis reikalingas signalas „pirkti” – patinkančios įmonės radimas ir tada nei per anksti, nei per vėlai pirkti tos įmonės akcijas.

1. Nepervertinkite profesionalų įgūdžių ir išminties;
2. Pasinaudokite tuo ką patys jau žinote;
3. Ieškokite galimybių, kurių dar neaptiko ir “nepalaimino” Wall Street’as, tokių, kurios dar nepateko į jo „radarą”
4. Investuokite į namą prieš investuodami į akcijas;
5. Investuokite į įmones, o ne į akcijų rinką;
6. Nekreipkite dėmesio į trumpalaikius svyravimus;
7. Akcijos gali atnešti jums didelį pelną ir didelius nuostolius;
8. Beprasmiška prognozuoti ekonomiką;
9. Beprasmiška prognozuoti akcijų rinkos trumpalaikę kryptį;
10. Ilgalaikis pelnas iš akcijų yra pakankamai gerai nuspėjamas ir jis gerokai didesnis už ilgalaikį pelną iš obligacijų;
11. Eilinis žmogus žymiai anksčiau susiduria su įdomiomis vietinėmis įmonėmis ir produktais, negu profesionalai;
12. Pranašumo turėjimas padės jums užsidirbti pinigų iš akcijų.
Investavimas be savo tyrimo atlikimo – tolygus pokerio lošimui niekad nežiūrint į kortas. Jei visa kita lygu, daugiau uždirbsite investuodami į mažesnių įmonių akcijas.

Nustatę įmonės dydį, lyginant ją su kitomis toje pačioje pramonės šakoje veikiančiomis įmonėmis, priskirkite ją vienai iš 6 bendrųjų kategorijų:

1. Lėtai auganti;
2. “Tvirtuolė”;
3. Greitai auganti;
4. Ciklinė;
5. Turinti vertingo turto;
6. Reformuojama (turnaround – angl.).

Lėtai augančios įmonės sutinkamos lėtai augančiose pramonės šakose. Šios įmonės moka didelius 4-6% dydžio metinius dividendus. Neverta gaišti laiko ir pinigų su jomis.

”Tvirtuolės” auga greičiau, nei lėtai augančios įmonės. Galite gauti iš jų didelį 10-25% pelną per metus. Peter Lynch’as pirkdavo tvirtuoles, siekdamas 30-50% metinio pelno, tada jas parduodavo ir vėl kartodavo šį procesą su kitomis tvirtuolėmis. Šios įmonės yra gan gera apsauga per nuosmukius ir sunkius laikus: “Kellog”, „Coca-Cola”, „McDonalds”, „Procter & Gamble”, „Ralston Purina”, tabakas, maistas – pavyzdžiai.

Greitai augančios – mažos, naujos ir agresyvios įmonės, kurių metinės pajamos auga 20-25% greičiu. Tai – 1000% augančių įmonių akcijų (10 baggers – angl.) dirva. Mažame investicijų portfelyje 1 ar 2 jų gali uždirbti jums krūvą pinigų. Greitai auganti įmonė nebūtinai priklauso sparčiai augančiai pramonės šakai. Jai tereikia erdvės plėstis lėtai augančioje pramonės šakoje: alus, atliekų tvarkymas, kamščiai, sraigtai, restoranų grandinės, mažmeninės prekybos tinklai, ir t.t. Daug rizikos su greitai augančiomis įmonėmis, svarbiausia paslaptis – suprasti, kada jos nustos augti.

Ciklinės – auga ir lėtėja nuspėjamais ciklaisBesibaigiant nuosmukiui akcijų rinkoje (recesija), ciklinės įmonės pradeda klestėti, jų akcijų kainos auga sparčiau, negu “tvirtuolių”, tačiau, vėl atėjus recesijai, ciklinės įmonės nukenčia labiausiai. Jos nesuprantamiausios iš visų įmonių akcijų rūšių. Ciklinėms įmonėms svarbiausia yra laikas.

Turinčios vertingo turto – įmonės, valdančios didžiulės vertės turtą, iki tol, kol to dar nesužinojo Wall Street’as.

Reformuojamos įmonės – jų akcijos savo prarastą vertę atstato labai greitaiGeriausia, ką turi reformuojamų įmonių akcijos – tarp visų minėtų įmonių akcijų rūšių, reformuojamų įmonių akcijų verčių kilimas arba smukimas mažiausiai priklauso nuo bendrų pokyčių akcijų rinkose. Reformuojamų įmonių akcijos gali uždirbti jums aibę pinigų. Jų atsigavimas – didžiausias jums pelno gamintojas.

 5 reformuojamų įmonių akcijų tipai

1. “Išgelbėk mane, kitaip…” – viskas priklauso nuo to ar įmonė gauna paskolą arba valstybės garantiją.
2. “Ir kas galėjo pagalvoti?…” – kai kurių komunalinių paslaugų įmonės, kai jų akcijų vertė netikėtai ima sparčiai kilti.
3. “Maža problemėlė, kai jos nesitikėjome” – pvz., branduolinio kuro nuotekis “Three Island” branduolinėje elektrinėje, po to jos akcijų vertė labai pakilo. Jūs tiesiog turite būti kantrūs, suspėti su naujienomis, susijusiomis su tokiomis įmonėmis.
4. “Tobulai gera įmonė bankrutuojančios įmonės viduje” – naujai suformuotos, didelę vertę turinčios įmonės atskyrimas nuo problemas patiriančios motininės įmonės.
5. Restruktūrizavimas – pastangos maksimaliai padidinti įmonės akcijų vertę jos akcininkams.

Kokių įmonių akcijos yra idealios? Idealios įmonės akcija – neturinčios konkurentų paprastos ūkio šakos įmonės akcija. „Bet koks idiotas gali valdyti šį verslą” – viena iš idealios įmonės charakteristikų, apie kurios akcijas galima svajoti.

Jei turite rinktis tarp akcijų, kurios priklauso puikiai įmonei, savo veiklą vykdančiai labai konkurencingos ir sudėtingos pramonės šakoje ar kurios priklauso banaliai, vidutiniokiškai valdomai įmonei, veikiančiai paprastoje ūkio šakoje, kurioje jai nėra konkurencijos – rinkitės pastarąją:

1. Ji skamba nuobodžiai ar dar geriau – net juokingai.

Ideali akcija susieta su idealia įmone, kuri turi užsiimti idealiai paprastu verslu, šis idealus paprastas verslas turi vadintis idealiai nuobodžiai. Kuo nuobodesnis pavadinimas – tuo geriau. „Automated Data Processing“(automatizuotas duomenų tvarkymas – angl.) – gera pradžia. Pavyzdžiui, “Bob Evans farms” (“Bobo Evanso fermos” – angl.) – dar nuobodesnis pavadinimas, tai dar geriau, nes jis tiesiog juokingas.

2. Ji atlieka kažką nuobodaus.

Dar geriau, kai įmonė su nuobodžiu pavadinimu atlieka kažką nuobodaus. Įmonės, pasivadinusios “Crow” (varna – angl.), “Cork & Seal” (skardinių ir butelių dangteliai – angl.) gamina skardinių ir butelių dangtelius. Įmonė, gaminanti nuobodžius daiktus yra beveik tokia pat gera, kaip ir įmonė, turinti nuobodų pavadinimą, o visa tai kartu sudėjus – milžiniška galimybė pelnui. Jei pelninga įmonė turi stiprų buhalterinį balansą, ir gamina nuobodžius daiktus, ji suteikia daug laiko įsigyti jos akcijų su nuolaida. Tada, kai ji tampa madinga investuotojų pasaulyje ir akcijų vertė pervertinama, galite parduoti šias akcijas mada tapusios tendencijos sekėjams – kitiems investuotojams.

3. Ji atlieka kažką nemalonaus.

Dar geresnė tokios nuobodžios įmonės akcija, kuri atlieka kažką neįdomus, nuobodaus ir bjauraus tuo pat metu. Idealu kažkas, verčiantis žmones trūkčioti pečiais, žiaugčioti arba nusigręžti su pasibjaurėjimu. “Safety Kleen” – bet kuri įmonė, naudojanti savo įmonės pavadinime „K”, vietoje turinčios būti gramatiškai anglų k. teisingos „C”, yra verta tyrimo. Pasirodo, ši įmonė vyksta į degalines ir tiekia joms mašinas, plaunančias alyva aptekėjusias automobilių dalis. Ar kuris nors investicijų analitikas norėtų rašyti apie tokį verslą arba investicijų portfelio valdytojas norėtų įsigyti tokios įmonės akcijų savo investiciniam portfeliui?

4. Ji yra atskirta nuo motininės įmonės („spinn-off“ – angl.)

Didelės motininės įmonės nenori atskirti savo įmonės padalinį ir stebėti, kaip atskirtasis padalinys patenka į bėdą, nes visa tai motininei įmonei neigiamai pasitarnautų žiniasklaidos erdvėje, ir tai neigiamai finansiškai atsilieptų motininei įmonei, todėl tokios „spinn-off „ įmonės turi tvirtus buhalterinius balansus ir būna gerai parengtos sėkmei. Šios naujos įmonės – atskirtieji padaliniai, sulaukia mažai Wall Street’o dėmesio, nes nėra jo suprastos. Įmonės, kurias kitos įmonės stengiasi priešiškai perimti, neretai taip atskiria savo svarbiausius ar vertingiausius padalinius ir jų akcijos tampa viešai prekiaujamos akcijų rinkose tam, kad motininių įmonių nesistengtų perimti motininių įmonių reideriai. Kai tokių kovų įkarštyje perimamos motininės įmonės, dažnai iš jų atskirti padaliniai taip pat parduodami perėmėjų ir taip pat tampa atskirais investiciniais objektais.

5. Institucijos neturi jų akcijų ir analitikai nestebi jų.

Jei radote mažą dalį turinčios arba jokio institucinio investuotojo (bankai, investicinės kompanijos ir pan.) neturinčios įmonės akcijas, radote potencialų nugalėtoją. Raskite įmonę, kurios nė vienas analitikas kada nors nėra lankęs arba tokią, apie kurią joks analitikas nepripažintų žinąs ir jūs turite dvigubą nugalėtoją.

6. Gandai apie ją: “susijusi su nuodingomis atliekomis ir (arba) mafija“.

Sunku sugalvoti idealesnę pramonės šaką, kaip atliekų tvarkymo pramonė. Jei yra dar kas bjauresnio, keliančio šleikštulį žmonėms daugiau negu gyvūnų žarnos, riebalai, panaudoti naftos produktai ir tepalai, tai – nuotekų ir toksiškų atliekų sąvartynai. Toksinės atliekos jau savaime, o dar ir “mafija”, tariamai ar išties susijusi su jomis – puikus derinys. Įmonės “Waste Managenet Inc” akcijų vertė išaugo 10 000 %.

7. Ji siejama su kažkuo slegiančiu, liūdinančiu.

Šioje kategorijoje visų laikų mėgstamiausia įmonė – “Service Corporation International”, turinti taip pat nuobodų pavadinimą. Jei yra kas daugiau, ignoruojamo Wall Street’e be toksinių atliekų, tai – mirtis. “Service Corporation International” – laidojimo paslaugas teikianti įmonė. Geriausia, kas susiję su minėta įmone – daugelį metų jos vengė ir apie ją tylėjo dauguma profesionalių investuotojų. Ši bendrovė tapo – “McPakasimu”.

8. Ji neaugančioje pramonės šakoje.

Peter Lynch’as pirmenybęteikia investuoti į lėto augimo pramonės šakas, pavyzdžiui, į įmones, gaminančias plastikinius peilius ir šakutes, bet tik tuo atveju, jei neatranda neaugančios pramonės šakoje, tokioje, kaip laidotuvės, tinkamos investavimui įmonės. Butelių kamšteliai, kuponų karpymo paslaugos, naftos atliekų ar jos perdirbimo mechanizmų valymo paslaugos, motelių tinklai. Neaugančios pramonės šakoje, o ypač toje, kuri nuobodi ir liūdina žmones, nėra konkurencijos problemos. Štai kur nebeturite saugoti savo flangų nuo galimų konkurentų atakų, nes niekas kitas tokiu verslu nesuinteresuotas.

9. Ji turi nišą.

Skaldos, žvyro arba smėlio karjerai turi natūralią nišąTai monopolija dėl geografinės padėties, plius papildoma apsauga dėl skaldos, žvyro arba smėlio karjerų nepopuliarumo. Skalda, smėlis, žvyras savo prigimtini yra artimiausi bevertiškumui. Paradoksas: sumaišyti kartu jie parduodami po 3 JAV dolerius už toną. Taigi, už stiklinės apelsinų sulčių kainą galite įsigyti pusę tonos šio mišinio. Jei turite sunkvežimį, galite atsivežti tokio mišinio namo ir išversti jį ant savo vejos. Skaldos, žvyro arba smėlio karjeras vertingas tuo, kad niekas kitas negali konkuruoti su juo. Už dviejų miestų esantis artimiausias konkurentas – skaldos, žvyro arba smėlio karjero savininkas nesiruošia vežti savo produkcijos į tavo teritoriją, nes pervežimo sąnaudos suvalgys visą jo pelną. Dėl skaldos, žvyro, smėlio didžiulio svorio jų mišiniai yra išskirtinė frančizė (verslo privilegija). Jūs neturite mokėti dešimtims teisininkų, siekdamas apsaugoti savo verslą. Niekas Kinijoje ar Azijoje negali išrasti skaldos, žvyro arba smėlio karjero. “Inco ” yra puiki nikelio gamintoja pasaulyje šiandien ir ji tokia liks dar 50 metų.
Kai tik jūs turite išskirtinę verslo privilegiją (frančizę), tuoj pat galite didinti kainas. Skaldos, žvyro arba smėlio karjero produkcijos kainas galite padidinti iki kiek žemiau to lygio, kuriam esant kitas skaldos, žvyro arba smėlio karjero savininkas pradėtų galvoti konkuruoti su jumis. Peter Lynch’as negali įsivaizduoti bankroto turint skaldos, žvyro arba smėlio karjerą, jei tik valstybė nesikiša. Visuomet ieškokite nišų. Ideali įmonė privalo turėti vieną jų. Investuokite į nišas. Vaistų gamintojai ir chemijos pramonės įmonės turi nišas – produktus, kurių niekam kitam neleidžiama gaminti. Chemijos pramonės įmonės turi pesticidų ir herbicidų nišas – nelengva gauti leidimą pardavinėti nuodus. Jei turite patentą ir valstybės leidimą prekiauti pesticidais ar herbicidas, turite pinigų spausdinimo mašiną. Prekiniai vardai, pavyzdžiui, “Robitussin”, “Tylenol”, “Coca-Cola”, “McDonalds”, “Marlboro” yra beveik tokie pat geri kaip ir nišos, nes labai daug kainuoja įgauti visuomenės pripažinimą ir pasitikėjimą gaiviojo gėrimo ar kosulio malšinimo vaistui. Procesas trunka ne vienerius metus.

10. Žmonės jį nuolat turi pirkti.

Verčiau investuoti į vaistus, gaiviuosius gėrimus, skustuvų peiliukus, cigaretes, nei į žaislų gamybos įmonę.

11. Ji naudojasi technologijomis.

Vietoj to, kad investuoti į kompiuterių gamybos įmones, kurios dėl išgyvenimo tarpusavyje kovoja begaliniuose kainų karuose, kodėl neinvestuoti į įmonę, lobstančią iš tokių kainų karų – pavyzdžiui, į įmonę “Automated Data Processing”? Jei elektroninis skaitytuvas (skeneris) gali padėti prekybos centrus valdančiai įmonei sumažinti išlaidas tik menkais 3%, tokių skaitytuvų įdiegimas visuose prekybos centrus valdančios įmonės prekybos centruose gali padvigubinti tokios įmonės gaunamas pajamas.

12. Įmonės vadovai (insiders – angl.) perka savo įmonės akcijas.

Nėra geresnio išankstinio įspėjimo apie būsimą įmonės akcijų sėkmę, kaip tai, kai įmonę valdantys asmenys ima pirkti savo įmonės akcijas mokėdami iš savo kišenės. Yra vienintelė priežastis skatinanti įmonės vadovus pirkti savo įmonės akcijas: jie galvoja, kad įmonės akcijų kaina yra per maža ir ji galų gale kils.

13. Įmonė supirkinėja savo akcijas.

Paprasčiausias ir geriausias būdas įmonei atlyginti savo investuotojus – supirkinėti savo pačios akcijas. Kai įmonė superka savo akcijas, šios akcijos išimamos iš apyvartos, todėl mažėja išleistų akcijų kiekis, o tai gali turėti magišką įtaką įmonės pelno daliai, tenkančio esančiai apyvartoje vienai akcijai, kas savo ruožtu turi magišką poveikį akcijų kainai. Jei įmonė superka pusę savo akcijų, o jos bendras uždirbamas pelnas išlieka tas pats, vienai akcijai tenkantis pelnas padvigubėja. Nedaugelis įmonių galėtų gauti tokį pelną, tenkantį vienai akcijai, mažindamos savo išlaidas arba parduodamos daugiau produkcijos.

Pati geriausia įmonė

Jei galima būtų rasti vieną šlovingą įmonę, kuri savyje sujungia visus blogiausius elementus iš “Waste Management Inc.”, “Bob Evans farms”, “Safety-Kleen”, skaldos, žvyro ir smėlio karjero, butelių dangtelių ir pan., ji turėtų būti – “Cajun Cleansers”.

”Cajun Cleansers” verslas nuobodus – šalinti pelėsių dėmes nuo baldų, retų knygų, užuolaidų, tapusių subtropinės drėgmės aukomis. Šios įmonės pavadinimas jau iš tolo skamba juokingai. Nė vienas Wall Street’o analitikas nėra kada nors lankęsis “Cajun Cleansers” būstinėje, nė viena finansinė institucija, nepirko jos dalies. Vien paminėjus “Cajun Cleansers” pavadinimą investuotojų kokteilių vakarėlyje, netrukus liksite kalbėtis pats su savimi. Tuo pat metu, įmonės “Cajun Cleansers” pardavimai buvo neįtikėtinai geri. Ji gavo naujos valymo gelio, pašalinančio visų rūšių dėmes iš rūbų, baldų, kilimų, vonios kambarių plytelių patentą. Patentas suteikia nišą šiai bendrovei.

Jei galima išvengti vienos įmonės akcijų, tai – “karščiausios” įmonės, “karščiausioje” pramonės šakoje ėmonės akcijos, apie kurią kiekvienas investuotojas girdi savo automobilio muzikos centre. Jei turite negalinčią apvilti idėją, bet neturite būdo apsaugoti ją patentu ar niša, kai tik jums pasiseks, jūs būsite privesrstas nuolat saugotis ir gintis nuo imitatorių. Verslo imitacija yra grėsmingiausia jo pasisavinimo forma.Tabako gaminių bendrovės turi nišas dėl gerai žinomų jų prekinių ženklų. Smunkančios pramonės įmonės nepritraukia konkurentų pulkų.

Peter Lynch’o patarimai investuotojams

Saugokitės „sekančio geriausio dalyko”.
Venkite bloginančios diversifikacijos („diworsification“ – angl.).
Saugokitės įmonių akcijų, apie kurias jums pašnabždama: stebuklingi priedai, džiunglių vaistai, aukštosios technologijos, nauji energijos atradimų proveržiai. Nuostabi istorija – akcijų, apie kurias jums pašnabždama pagrindas.
Saugokitės įmonių, kurios parduoda 25-50% savo produkcijos 1 užsakovui.
Saugokitės patraukliai, gražiai skambančiais pavadinimais įmonių akcijų.
Patyrėme ekonominius nuosmukius, infliaciją, naftos kainos kilo ir krito, nepaisant to, įmonių akcijų vertė sekė paskui tų įmonių pajamų didėjimą arba mažėjimą. Tol, kol įmonių pajamos toliau didėjo, nebuvo nieko, kas galėjo sustabdyti tų įmonių akcijų kainų judėjimą aukštyn. Jei nesugebate patys prognozuoti įmonės ateities pelno, sužinokite bent tiek, kaip įmonė planuoja didinti savo pajamas. 5 pagrindiniai būdai, kuriais įmonė gali didinti pajamas:
1. sumažinti išlaidas;
2. pakelti kainas;
3. plėstis į naujas rinkas;
4. parduoti daugiau savo produkcijos ar paslaugų senosiose rinkose;
5. atgaivinti, uždaryti ar kitaip atsikratyti nuostolinų operacijų.

Peter „Lynch’o pastebėjimai

1. Kažkada, galbūt, kitą mėnesį, kitais metais, ar po 3 metų, bet akcijų rinkos smarkiai kris;
2. Akcijų rinkų kritimas – puiki galimybė įsigyti jums patinkančių įmonių akcijų;
3. Įmonių akcijų kainų korekcijos (kritimas) ypatingai atpigina akcijas;
4. Neįmanoma nuspėti 1 – 2 metų trukmės akcijų rinkų judėjimo krypties;
5. Norint, kad pasisektų, nebūtina visuomet arba net daugumą kartų būti teisiam;
6. Pelningiausios akcijos – staigmena, o įmonių nupirkimai – dar didesnė staigmena;
7. Užtrunka ne mėnesius ir ne vienerius metus, kol sulaukiate didelio pelno;
8. Skirtingos akcijų kategorijos skiriasisavo rizika ir grąža;
9. Galite gerai uždirbti, pridėdami vieną prie kito 20-30% dydžio pelno prieaugį, paeiliui investuodami į „tvirtuolių“ įmonių akcijas reikiamu metu;
10. Dažnai akcijų kainos juda priešingomis kryptimis nei fundamentalieji jų pagrindai, tačiau ilgalaikė kryptis ir įmonės pelno tvarumas nugalės;
11. Tik todėl, kad bendrovė prastai dirba, nereiškia, kad ji negali ir dar prasčiau dirbti;
12. Tik todėl, kad akcijų kainos kyla/krenta, nereiškia, kad esate neteisus;
13. „Tvirtuolių“ įmonių akcijų kainos, kurias jau įsigijo ir apie kurias jau kalbama daugelyje Wall Street‘o institucijų, yra pervertintos, per brangios, todėl jų kaina sumažės arba kris;
14. Pirkti vidutiniškas perspektyvas turinčios įmonės akcijų tik todėl, kad jos pigios – pralaminti technika;
15. Parduoti puikios, greitai augančios įmonės akcijas, nes jos akcijų kaina atrodo šiek tiek per didelė – pralaiminti technika;
16. Įmonės greitai neauga be priežasčių, tačiau ir ir greitai augančios įmonės ne amžinai augs;
17. Nieko neprarasite nenusipirkę sėkmingos įmonės akcijų, net jei tos įmonės akcijos pakils 1000%;
18. Akcija nežino, kad jūs ją pirkote;
19. Neįsimylėkite sėkmingos akcijos;
20. Kruopščiai pasirinkdami akcijas ir jas kaitaliodami, atsižvelgiant į fundamentaliuosius principus, galite pagerinti savo rezultatus;
21. Kai akcijų kainos atitrūksta nuo tikrovės ir aptinkate patrauklesnių realijų, parduokite akcijas ir imkitės ko nors kitko;
22. Susidarius palankioms aplinkybėms, įsigykite akcijų dar, ir – atvirkščiai;
23. Nepasieksite geresnių rezultatų raudami „gėles“ ir laistydami „piktžoles“;
24. Jei nemanote, kad pats galite pranokti akcijų rinkų indeksų rezultatus, įsigykite investicinių fondų vienetų, tuo apsaugosite save nuo daug darbo ir sutaupysite;
25. Visuomet yra dėl ko nors nerimauti;
26. Semkitės naujų idėjų;
27. Jei neįsigijote akcijos, kurios kaina pakilo 1000% – nereiškia, kad negalite pranokti akcijų rinkų indeksų rezultatų.

Circle K

Speciali kuro kaina LVS nariams