Sudėties galia

Autorius: Gintaras Leščinskas

Kaip manote, kokiu būdu dauguma pasaulio turtuolių šeimų-dinastijų iš tiesų susikrovė turtus? O ką žino gudrusis bankininkas apie sudėtį ir palūkanas, ko nežino dauguma eilinių žmonių? Ką žino profesionalus investuotojas ir ką bei kada jis veikia? Ko nežino eilinis žmogus, patekęs į akcijų rinkas ir norintis jose greitai praturtėti? Atsakymai – žemiau.

Gintaras Leščinskas

Straipsnio vertimo šaltinis:

http://ww1.dowtheoryletters.com (“Turtuolis ir vargšas” (Sudėties galia):

 „…Pinigų uždirbimas: Populiariausias mano paskelbtas kūrinys per 40 m.  šių laiškų rašymo laikotarpį buvo „Turtuolis ir vargšas“.  Iš įvairių verslo organizacijų sulaukiau daugybės prašymų skelbti šį kūrinį dar kartą arba leisti jį perspausdinti.
Uždirbti pinigų reiškia daug daugiau nei prognozuoti kuria kryptimi judės akcijų ar obligacijų rinkos arba išsiaiškinti, kuri žaliava arba fondas padvigubės per ateinančius kelerius metus. Didžiajai daugumai investuotojų, norint uždirbti pinigų, reikalingi planas, drausmė ir noras. Sakau, „didžiajai daliai žmonių”, nes, jei esate Stivenas Spielbergas arba Bilas Geitsas, tuomet jums nebūtina išmanyti apie Dow ir rinkas arba apie derlių arba kainos ir pelno santykį. Jūs ir taip esate retas savo srities  reiškinys ir jūsų ketinami uždirbti dideli pinigai ateis pas jus tarsi šalutinis jūsų talento ir sugebėjimo produktas. Deja, tokie genijai – reti.
Vidutiniam investuotojui, tokiam kap tu ir aš, kai nesame genijai, privalome turėti finansinį planą. Atsižvelgiant į tai,  siūlau keletą dalykų, kuriuos turime žinoti, jei rimtai norime uždirbti pinigų.
1 taisyklė: Sudėtis: Vienas iš svarbiausių šiuolaikino pasaulio gyvenimo pamokų yra ta, kad norėdami išgyventi, privalote turėti pinigų. Norint gyventi (išgyventi) laimingai, reikia meilės, sveikatos (psichinės ir fizinė), laisvės, intelektinės stimuliacijos ir pinigų. Mokydamas savo vaikus apie pinigus, pirmiausia aš juos mokiau „pinigų Biblijos“. Kas yra „pinigų Biblija“? Paprasčiausiai – tai palūkanų sudėties lentelės.


Sudėtis yra karališkas kelias į turtus. Sudėtis yra saugus ir užtikrintas kelias, ir laimei, kad kiekvienas tai gali padaryti. Norint sėkmingai sudėti, reikalingas atkaklumas, padedantis tvirtai laikyti jus taupymo kelyje. Reikia sveiko proto, norint suprasti, ką darai ir kodėl. Jums taip pat reikia matematikos žinių, norint suvokti nuostabų atlygį, aplankysiantį jus, jei ištikimai žengsite sudėties keliu. Ir, žinoma, jums reikia laiko, kuris leistų sudėties galią pasidarbuoti jums. Atminkite, sudėtis darbuojasi tik laikui bėgant.
Bet yra du keblumai sudėties procese. Pirmasis yra aiškus – sudėtis gali versti aukotis (jūs negalite išleisti ir tenka kaupti). Antra, sudėtis yra nuobodi – N U O B O D I. Galbūt, turėčiau pasitaisyti, teigdamas, kad tai nuobodu iki tol, kol (po septynerių ar aštuonerių metų) pinigai pradeda tekėti į tavo kišenes, o tuomet jau patikėk, – sudėtis tampa ypač įdomi. Tiesą sakant, sudėtis tampa tiesiog žavinga!
Siekiant pabrėžti sudėties galią, įterpiu šį neeilinį tyrimą, kurį pateikė „Rinkos logikos“, iš Ft. Lauderdale, FL 33.306. Šiame tyrime darome prielaidą, kad investuotojas (B) atidaro IRA (asmeninę kaupiamąją pensijos sąskaitą JAV) būdamas 19 metų. Per 7 vienas po kito einančius metus kasmet jis įmoka po 2000 JAV dolerių į savo IRA, o vidutinis metinių palūkanų augimo greitis yra 10% (7% palūkanų, plius augimas). Po 7 metų šis vyrukas nustoja mokėti įmokas – tiesiog baigė jas.
Antrasis investuotojas (A) iki 26 metų amžiaus neįmoka jokių įmokų (tai amžius, kai investuotojas (B) jau baigė savo įmokas). Tada (A) toliau sąžiningai įmoka po 2000 JAV dolerių kiekvienais metais, kol jis taps 65 metų amžiaus (tuo pačiu teoriniu 10% augimo per metus dydžiu).
Patyrinėkime neįtikėtinus rezultatus. (B), kuris savo įmokas nustojo mokėti anksčiau ir kuris atliko tik 7 jų, baigia su DAUGIAU pinigųnegu (A), kuris atliko 40 įmokų, bet jos buvo atliktos VĖLIAUAbu skiriasi tuo, kad (B) turėjo 7 ankstyvaisias metais daugiau metinės sudėties, nei (A). Šie 7 (B) ankstyvieji metai buvo verti daugiau nei visos (A) atliktos papildomos 33 įmokos.
Šį tyrimą siūlau jums parodyti savo vaikams. Tai tyrimas, kuriuo remdamasis aš gyvenu ir galiu jums pasakyti: „Tai veikia.” Jūs galite atlikti savo sudėtį muni-obligacijomis, gerais pinigų rinkos fondais, iždo vekseliais arba 5 metų T-banknotais.
2 taisyklė: Neprarask pinigų: Gali atrodyti naivu, bet patikėkit manim, tai nėra naivu. Jei norite būti turtingi, neturi prarasti pinigų, turėčiau tiksliau pasakyti, neprarasti DIDELIŲ pinigų. Absurdiška taisyklė, kvaila taisyklė? Galbūt, tačiau DAUGUMA ŽMONIŲ PRARANDA PINIGUS pražūtingomis investicijomis, azartiniais lošimais, supuvusiais verslo sandėriais, godumu, prasto laiko pasirinkimu. Po beveik penkių dešimtmečių investavimo ir pokalbų su investuotojais, galiu pasakyti, kad dauguma žmonių tikrai PRARANDA pinigus, didelis pinigus – akcijų rinkoje, pasirinkimo ir ateities sandoriuose, nekilnojamame turte, blogose paskolose, lėkštuose azartiniuose lošimuose ir savo versle.
3 taisyklė: Turtuolis ir vargšas: Investicijų pasaulyje turtingas investuotojas turi 1 didelį pranašumą prieš mažą vaikiną – akcijų rinkos mėgėją ir naujoką prekiautoją-spekuliantą. Turtingo investuotojo privalumas tas, kad JAM NEREIKIA RINKŲ. Man nelengva jums imti ir pasakyti jums apie skirtumą tarp psichologinių požiūrių apie tai, kaip kiekvienas iš jų dviejų faktiškai tvarkosi su savo pinigais.
Turtingam investuotojui rinkos nereikalingos, nes jis jau turi visas pajamas, kurių jam reikia. Pinigai jam plaukia iš obligacijų, iždo vekselių, pinigų rinkos fondų, akcijų ir nekilnojamojo turto. Kitaip tariant, turtingas investuotojas niekada nesijaučia spaudžiamas „uždirbti pinigus” rinkoje.
Turtingas investuotojas linkęs būti verčių specialistu. Kai obligacijos yra pigios ir obligacijų pajamingumas yra labai aukštas, jis perka obligacijas. Kai akcijos yra ypač pigios ir jų pajamingumas yra patrauklus, jis perka akcijas. Kai nekilnojamasis turtas yra didelė vertybė, jis perka nekilnojamąjį turtą. Kai vertingais meno kūriniais, juvelyrika arba auksu yra atsikratoma ant „išpardavimo stalo”, jis perka meno kūrinius, deimantus ar auksą. Kitaip tariant, turtingas investuotojas už savo pinigus perka tai, kas yra didelės vertės.
Jei nepastebima jokia ypatinga vertė, turtingas investuotojas laukia, nes gali sau tai leisti. Jam pinigai plaukia kasdien, kas savaitę arba kas mėnesį. Turtingas investuotojas žino ko jis ieško ir jam nesvarbu ar turės laukti mėnesius, o gal metus iki savo kitos investicijos (jie tai vadina kantrybe).
O kaip mažas vaikinas? Šis žmogelis visuomet jaučiasi spaudžiamas „uždirbti pinigus” ir mainais jis visada pats spaudžia rinką „kažką padaryti” jam. Deja, rinka juo nesidomi. Kai mažas vaikinas neperka akcijų, kurios siūlo jam 1% ar 2% dydžio metines pajamas, jis skrenda į Las Vegasą ar Atlantic City ir mėgina išlošti milijoną ruletėje arba išleidžia 20 JAV dolerių kas savaitę pirkdamas loterijos bilietus arba „investuoja” į kokią nors kvailą schemą, apie kurią papasakojo jam kaimynas (konfidencialiai, žinoma).
Todėl, kad mažas vaikinas bando priversti rinką ką nors padaryti jo labui, jis yra garantuotas nevykėlis. Mažas vaikinas neturi supratimo apie vertes, todėl jis nuolat permoka. Jis nesuvokia sudėties galios ir nesupranta pinigų. Jis niekada nėra girdėjęs patarlės: „Tas, kuris supranta palūkanas – uždirba jas, o tas, kuris nesupranta palūkanų – moka jas.” Mažas vaikinas yra tipiškas amerikietis, paskendęs didelėse skolose.
Mažas vaikinas yra paskendęs iki pat ausų. Išdava – jis nuolat prakaituoja mokėdamas įmokas už savo namus, šaldytuvą, automobilį arba vejapjovę. Jis nekantrus ir jaučiasi nuolat apkrautas. Jis pasakoja sau, kad turi uždirbti pinigus greitai ir sapnuoja tuos „didelius, sultingus mega-dolerius”. Galiausiai, mažas vaikinas iššvaisto savo pinigus rinkoje, praranda juos lošimuose arba išdrabsto beprasmėse schemose. Trumpai tariant, tas „pinigų-vėpla” nuleidžia visą savo gyvenimą finansiniu eskalatoriumi žemyn.
Tai yra ironiškoji dalis. Jei iš pat pradžių mažas vaikinas būtų laikęsis griežtos politikos niekuomet neišleisti daugiau, nei uždirbo, jeigu jis būtų ėmęsis savo papildomas santaupas ir dėjęs jas į pajamas duodančius vertybinius popieris, tada drramu laiku jis būtų turėjęs pinigų, plaukiančių jam kasdien, kas savaitę ar mėnesį, būtų turtuolis. Mažas vaikinas būtų tapęs nugalėtoju, o ne apgailėtinu pralaimėtoju.
4 taisyklė: VERTYBĖS: Tik tuomet vidutinis investuotojas turėtų nuklysti už pagrindinės sudėties sistemos ribų, kai tam tikroje rinkoje yra pasiūloma išskirtinė vertė. Manau, kad investicija yra puikios vertės, kai ji pasiūlo (a) saugumą; (b) patrauklią grąžą ir (c) didelę tikimybę, kad jos kaina padidės. Visais kitais atvejais sudėties maršrutas yra saugesnis ir tikriausiai, daug pelningesnis, bent jau ilgalaikėje perspektyvoje…”.

Circle K

Speciali kuro kaina LVS nariams