Lietuvos Respublikos Vyriausybė pritarė Susisiekimo ministerijos siūlymui išplėsti kelių naudotojo mokesčiu (vinjete) apmokestinamų valstybinės reikšmės kelių tinklą. Jis nuo liepos 1 d. išaugs 1151 km, įtraukiant 21 krašto kelių ruožą, tad bendras mokamų kelių ilgis šalyje sieks 2851 km.
Atkreipiame dėmesį, kad važiavimas naujai į mokamų kelių sąrašą įtrauktais keliais bus apmokestintas nuo š. m. liepos 1 d.
Visas mokamų kelių sąrašas yra išvardintas Vyriausybės nutarime, kurį galite rasti šioje nuorodoje:
https://www.e-tar.lt/portal/lt/legalAct/d3daf2e3317d11f08fdabd4950271e2c
Lietuvos vežėjų sąjunga (LVS) nepritarė siūlymui išplėsti kelių naudotojo mokesčiu apmokestintų kelių sąrašą. LVS nuolat pasisako už būtinybę didinti finansavimą kelių infrastruktūrai. Manome, kad daugiau prie to turėtų prisidėti tranzitu per Lietuvą vykstantis transportas. Tačiau mokamų kelių tinklo plėtra labiausiai palies vidaus vežimus Lietuvoje vykdančias įmones, dėl ko neišvengiami kils krovinių gabenimo kaštai, o kartu brangs ir absoliuti dauguma prekių bei paslaugų. Susisiekimo ministerija teigia, kad išplėtus mokamų kelių tinklą, numatoma papildomai surinkti iki 14,7 mln. eurų kelių naudotojo mokesčio. Akivaizdu, kad ši suma reikšmingai nepagerins kelių infrastruktūros finansavimo ir kelių naudotojai nepajus jokios išaugusių mokesčių grąžos, o infrastruktūros būklė ir toliau blogės. Todėl LVS teikė Susisiekimo ministerijai šiuos pasiūlymus:
– atsisakyti mokesčio už Lietuvos Respublikoje įregistruotas krovinines transporto priemones. ES direktyvose ir rekomendacijose valstybėms-narėms akcentuojama, kad metiniai transporto priemonės mokesčiai nėra veiksmingi skatinant įsigyti ekologiškesnes transporto priemones arba mažinant spūstis keliuose. Būtent ir Lietuvoje galiojantis mokestis už įregistruotas krovinines transporto priemones visiškai neatitinka principų „naudotojas moka“ ir „teršėjas moka“, nes nėra siejamas su transporto priemonės naudojimo intensyvumu ir ekologiškumu.
– ne mažiau kaip 80 proc. degalų akcizo pajamų turi būti nukreipiami tik kelių infrastruktūros finansavimui. Mūsų nuomone, degalų akcizo pajamos yra vienintelis tvarus ir pakankamas kelių infrastruktūros finansavimo šaltinis.
Deja, į šiuos mūsų pasiūlymus atsižvelgta nebuvo ir susidaro toks įspūdis, kad Vyriausybė net nenori girdėti kalbų apie tai, kad degalų akcizo pajamos būtų nukreipiamos kelių finansavimui, o ne kitoms valstybės reikmėms tenkinti.