Saulės baterijos ant puspriekabių ir refrižeratorių – naudinga ar ne?
2022 rugsėjo 6

Pastaruoju metu informaciniame lauke vis dažniau galima pamatyti pranešimus apie eksperimentinius projektus, susijusius su saulės baterijų įrengimu ant paprastų puspriekabių ir refrižeratorių. Šiame kontekste kyla klausimas – tai sprendimas, galintis padėti vežėjams ženkliai sumažinti išlaidas, ar vis dar tinkamai neištobulinta technologija su neaiškia nauda?

„Scania“ eksperimentas

2020 m. pabaigoje pasirodė žinia apie tai, kad „Scania“ kartu su švedų įmone „Ernst Express“ nusprendė įgyvendinti projektą, kurio esmė yra puspriekabės su įrengtomis ant jos saulės baterijomis (šonuose ir ant stogo) naudojimas. Pirmieji bandymai parodė, kad Švedijoje tai gali padėti sutaupyti 5-10 proc. kuro, o saulėtoje Ispanijoje dvigubai daugiau. Mums pavyko susisiekti su šio projekto dalyviu iš „Scania“ pusės Ericu Falkgrimu (kompanijos tyrimų ir vystymo departamento darbuotoju), kuris mums detaliau papasakojo apie vykdomą eksperimentą.

Panelių įrengimas ant puspriekabės užėmė keletą savaičių. Kainą E. Falkgrimas pasiūlė paskaičiuoti, remiantis tuo, kad panelės dengia 100 kvadratinių metrų plotą, o toliau reikia, kad jų konkretus tiekėjas pasakytų, kiek jis ima už 1 kvadratinį metrą. Panelių naudojimas ir aptarnavimas, jo teigimu, nereikalauja iš vairuotojo ir įmonės kažkokių specialių žinių. Tuo pat metu pirminiai dviejų metų bandymai įrodė naudojamų panelių ilgaamžiškumą, nepaisant to, kad jos nėra skirtos būtent pervežimams. 

Taip pat kyla klausimas – ar nėra pernelyg rizikinga įrengti paneles ne tik ant stogo, bet ir šonuose? Kaip pažymėjo E. Falkgrimas, tai buvo padaryta tam, kad būtų didesnis energetinis našumas. Ir čia pats laikas pasakyti kažką apie praktinę ant puspriekabės įrengtų saulės baterijų naudą. E. Falkgrimo teigimu: „Pilnavertė naudos ir kaštų analizė reikalauja lauko bandymų, kurie yra pagrindinis projekto tikslas. Mes vykdysime tokius bandymus daugmaž metus. Per tokį laikotarpį puspriekabė, žinoma, neatsipirks. Tačiau tikslas šiuo atveju yra suprasti technologinį ir programinį panelių suderinamumą su transporto platforma bei pigesnių ir efektyvesnių panelių reikšmę ateityje“.

Apibendrindamas, E. Falkgrimas pasakė: „Tai vis dar tyrimo projektas, ir kol kas kalbėti apie jo komercializaciją negalima. Mes norime suprasti – visa tai turi prasmę su dabartine saulės panelių technologija, ar ji reikalauja patobulinimo iki komercializacijos. Mes pastebėjome, kad automobilių atveju galima imtis papildomų žingsnių saulės baterijų pritaikymo jiems kryptimi, susijusių su baterijų patikimumu ir ilgaamžiškumu. Aš tikiuosi, kad tai įkvėps saulės panelių gamintojus atitinkamoms investicijoms. Aš manau, kad saulės panelės yra puikus sprendimas įvairiose srityse ir kad mūsų projektas tai įrodys“. 

Taip pat šiame kontekste galima paminėti visai naują kompanijos „Emons“ eksperimentą, kurio metu ant puspriekabės stogo buvo įrengtos labai plonos „Solar Film“ saulės baterijos. Tačiau tai nereiškia, kad puspriekabės su saulės panelėmis vis dar yra kažkoks labai tolimas nuo kasdienės pervežimų praktikos dalykas.

„IM Efficiency“ vadovas: „Logistikos sektorius žengia į naują pervežimų, naudojant saulės energiją, erą“

2020 m. gegužę pasirodė straipsnis, kuriame olandų startuolio „IM Efficiency“ ( https://imefficiency.com/ ), įrengiančio saulės baterijas ant puspriekabių stogo (šiandien jau pakankamai žinoma įmonė rinkoje), įkūrėjas Martijnas Ildizas, remdamasis atliktais bandymais, pareiškė: „Priklausomai nuo kelionės tipo ir automobilio galima kalbėti apie 2500 eurų ekonomiją per metus mūsų klimato sąlygomis“. Mums pavyko susisiekti su Martijnu ir detaliau pasikalbėti suo juo apie tai, ką gali pasiūlyti „IM Efficiency“. 

Jo teigimu: „Saulės baterijų įrengimas ant sunkvežimių tapo įmanomas, ir logistikos sektorius žengia į naują pervežimų, naudojant saulės energiją, erą. Mes įvykdėme pilotinį komercinį projektą 2021 m., ir nuo 2022 m. pradžios mes komerciškai prieinami su visiškai paruoštu produktu. Įmonė „IM Efficiency“ sukūrė „SolarOnTop“ technologiją, kuri leidžia reikšmingai sumažinti kuro naudojimą su mažiau nei 3 metų atsipirkimo laikotarpiu, ypač atsižvelgiant į valstybines subsidijas įvairiose šalyse“.

Kalbėdamas detaliau, M. Ildizas pažymėjo: „Saulės moduliai „SolarOnTop“, kurie minimaliai didina sunkvežimio aukštį (keliais milimetrais), gali būti suderinti su juo dviem būdais: (1) jie gali maitinti energija sunkvežimio elektros sistemą ir bet kokius papildomus elektros energijos vartotojus puspriekabėje (pavyzdžiui, hidrobortą ar elektrinį pienovežio čiaupą); (2) jie gali būti pajungti prie refrižeratoriaus šaldymo sistemos. Pirmuoju atveju galima kalbėti tiek apie kietašones puspriekabes, tiek apie tentus. Tik, naudojant saulės modulius „SolarOnTop“ ant tentinių puspriekabių, bus prarasta stogo atidarymo galimybė“.

Prisimindami „Scania“ projektą, apie kurį buvo kalbama aukščiau, mes paklausėme M. Ildizo apie panelių įrengimą puspriekabių šonuose. Atsakydamas, jis pasakė: „Mūsų komercinis pasiūlymas numato saulės baterijų įrengimą ant priekabų stogo. Dabar mes ekperimentuojame su jų įrengimu ir šonuose, kad galėtume pasiūlyti tokią galimybę ateityje. Tuo pat metu mes nesvarstome saulės panelių įrengimo ant vilkikų galimybės, nes tam tinkamas paviršius yra per mažas pakankamo elektros energijos kiekio generavimui“ (nors, pavyzžiui „Volvo“ turėjo tokį projektą, bet su pailgintą kabiną / https://logist.today/dnevnik_logista/2021-09-17/volvo-predstavila-konceptualnyj-tjagach-s-udlinennoj-kabinoj-i-solnechnymi-paneljami/ ).

Visos „SolarOnTop“ sistemos įrengimas užtrunka vieną dieną. Tą dieną įrengiami saulėsmoduliai, ličio baterija ir energijos valdymo sistema, sujungiant viską su sunkvežimiu.

Standartinė „SolarOnTop“ paketo kaina – apie 8500 eurų be įrengimo (ji įtraukia visą įrangą ir prieigą prie „IM Efficiency“ debesies platformos). Jeigu įrengimu užsiims trečioji šalis, tai gali kainuoti 500-1500 eurų, bet, kaip rodo „IM Efficiency“ praktika, stambios kompanijos gali padaryti tai savarankiškai. Debesies platforma leidžia sužinoti, kiek energijos buvo sugeneruota ir perduota sunkvežimiui, kur jis yra ir įvairius kitus dalykus.

Kalbėdamas apie puspriekabių su „SolarOnTop“ technologija eksploatavimą, M. Ildizas pažymėjo: „Viskas buvo padaryta taip, kad transporto vairuotojui ir operatoriui nereikėtų nieko daryti. „SolarOnTop“ yra autonominė sistema, kuri gali dinamiškai gerinti kuro naudojimą Energijos valdymo sistemos (angl. Energy Management System), kurią valdo dirbtinis intelektas, dėka. Mūsų debesies platformoje mes pastoviai analizuojame „SolarOnTop“ duomenis, kas leidžia mums identifikuoti galimus sistemos defektus ir pasiųsti specialistą jiems pašalinti per trumpą laiką. Kad viskas veiktų be trikdžių, mes siūlome kasmetinę profilaktiką – pavyzdžiui, reguliaraus sunkvežimio techninio aptarnavimo metu. Tuo pat metu pažymėtina, kad sistema yra labai nereikli. Dar mes suteikiame gamintojo garantiją visiems komponentams ir, reikalui esant, labai lengvai ir greitai pakeisime juos garantinio laikotarpio metu“.

Esminę „IM Efficiency“ produkcijos naudą М. Ildizas apibendrino taip: „Pirma, kuro ekonomija (vidutiniškai 2000 litrų per metus, bet mūsų praktikoje buvo atvejų, kai pavykdavo sutaupyti ir 3000 litrų). Antra, didesnis patikimumas, kadangi „SolarOnTop“ sistema laiko baterijas užkrautomis ir mažina variklio, kuriam nereikia dirbti tuščiai, nusidėvėjimą. Trečia, didesnis vairuotojo, kuris sustojimų metu turės pakankamai elektros energijos, pavyzdžiui, šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo sistemų darbui, komfortas“ (beje, pavyzdžiui, Italijoje vairuotojai baudžiami už sustojimo metu įjungtą variklį, kad per karščius galėtų veikti kondicionierius , o su saulės baterijomis šios problemos nebus).

Geriausias bet kokio produkto kokybės įrodymas yra jo paklausa. M. Ildizo teigimu: „Dabar po visą Europą važinėja daugiau nei 10 kompanijų sunkvežimiai ir puspriekabės su „SolarOnTop“sistema. Tarp mūsų klientų – „Vos Logistics“, „Van Der Linden“ ir „Heemskerk Dairy“, kurie labai patenkinti „SolarOnTop“, ir mes kalbame su mūsų partneriais apie saulės panelių įrengimą ant viso jų transporto“ (o neseniai pasirodė žinia, kad „IM Efficiency“ klientu tapo kompanija „Kuehne+Nagel“ / https://www.globaltrailermag.com/2022/08/24/kuehne-nagel-reduces-emissions-
through-solar-power/ ).

Mūsų paskutinis klausimas M. Ildizui buvo „Kas toliau?“.

Į jį jis atsakė taip: „Dabar mes skiriame didesnį dėmesį ne moksliniams tyrimams, o komercinei veiklai. Tačiau mes tęsiame aktyvų darbą technologinių naujovių srityje – tame tarpe saulės panelių sistemos refrižeratoriams kūrimo srityje, kad galėtume pasiūlyti ją pirkėjams 2023 m.“ Pastarojoje sferoje dirba ir kiti. Kaip pavyzdį galima pateikti inovacinį „Sono Motors“ ir „Chereau“ projektą (https://sonomotors.com/en/press/press-releases/sono-motors-and-chereau-sign-contract/). Tuo tarpu „saulės“ refrižeratorius, priklausantis garsiam prekybos tinklui „Tesco“, jau kelyje.

Tačiau didžiausia naujiena šiuo atveju tapo tai, kad saulės baterijas ant visų savo refrižeratorių jau nuo 2014 m. įrengia žinoma Lietuvos transporto bendrovė „Vlantana“, kuri maloniai sutiko pasidalinti tokio sprendimo pliusais ir minusais.

„Vlantanos“ saulės refrižeratoriai

„Vlantanoje“ mums pasakė: „Saulės baterijos padeda aprūpinti energija sekimo sistemas, esančias kiekvienoje bendrovės puspriekabėje, bei puspriekabių temperatūros blokus. Baterijų įrengimas ir naudojimas nėra technologiškai sudėtingas procesas nei įmonei, nei vairuotojui, nes baterijų įrengimui yra pasitelkiami profesionalūs rangovai. Tačiau įmonėje turime IT srities specialistą, turintį specifinių žinių bei įgūdžių, reikalingų šių įrenginių priežiūrai“. Kalbėdama apie su šiuo sprendimu susijusią naudą ir sunkumus, kompanija pažymėjo: „Pradėję montuoti saulės baterijas ant puspriekabių, pastebime, kaip šis sprendimas prailgina akumuliatorių naudojimo laiką. Saulės baterijos taip pat padeda užtikrinti sklandų ir nenutrūkstamą elektros energijos tiekimą. Todėl, net jeigu standartiniai akumuliatoriai išsikrautų, pervežimo veikla nesutriktų. Vienintelis kol kas pastebimas minusas – saulės baterijos reikalaujam papildomos priežiūros: jas reikia nuolat stebėti ir valyti, nes kelionės metu apsinešus dulkėms, gali sutrikti baterijos krovimas“.

Bendrai paėmus, kaip pasakė „Vlantana“: „Atsižvelgiant į tai, kad per visą saulės baterijų eksploatavimo laikotarpį įmonė pastebi kur kas daugiau pliusų nei minusų, šiuo metu manome, jog saulės baterijų naudojimas įmonės veikloje yra sėkminga investicija ekonominiu požiūriu“. 

LVS nuomonė

LVS transporto politikos sekretoriaus Gintauto Ramaslausko teigimu: „Saulės energijos naudojimas kelių transporto sektoriuje atrodo perspektyviai. Galbūt, šiuo metu ji dar nėra iki galo ištobulinta ir adaptuota prie jo specifikos, bet netolimoje ateityje turėtų būti praktiškai naudinga tiek vežėjams (kuro taupymas ir ilgesnis akumuliatorių darbas), tiek vairuotojams (didesnis jų komfortas). Todėl manau, kad transporto įmonėms verta „laikyti ranką ant pulso“ šioje srityje“.

***

Apibendrinant, galima teigti, kad dar prieš porą metų saulės baterijos ant paprastų puspriekabių ar refrižeratorių galėjo atrodyti kaip nepraktiškas sumanymas, kuris atneša daugiau galvos skausmo nei naudos. Tačiau technologijos nestovi vietoje, ir šiandien saulės panelės aktyviai veržiasi į krovininio kelių transporto sektorių. Kol kas negalima teigti, kad jos jame jau įsitvirtino. Tačiau galima daryti prielaidą, kad greitas „saulės“ technologijos pritaikymas prie krovininio kelių transporto specifikos ilgainiui vienokia ar kitokia forma padarys ją neatsiejama šio sektoriaus dalimi – taip pat todėl, kad tai tegul ir negreitai, bet atsiperka; santykinai nebrangu (turint omenyje ilgalaikį investicijos pobūdį) ir nesudėtinga įrengimo ir eksploatacijos požiūriu.

Todėl patariame vežėjams įsigilinti į šią temą, stebėti šios rinkos raidą ir net („Vlantanos“ pavyzdžiu) ryžtis praktiniam eksperimentui. O jeigu yra klausimų, tai, kaip pasakė M. Ildizas iš „IM Efficiency“: „Mes su džiaugsmu parodysime Jums ant puspriekabių įrengtų saulės baterijų potencialą priklausomai nuo Jūsų autoparko specifikos, įskaitant finansinę naudą ir atsipirkimo laikotarpį. Jeigu Jūsų atvejis yra nestandartinis, vis tiek galite kreiptis į mus, kadangi saulės panelių įrengimas ant puspriekabių gali atnešti naudą beveik kiekvienai transporto įmonei!“

Skaitykite daugiau naujienų:

Circle K

Speciali kuro kaina LVS nariams