Ar po vasario 5 d. Europoje ir Lietuvoje brangs dyzelinas? (papildyta „Circle K Lietuva“ komentaru)
2023 sausio 27

Degalų (dyzelino) kaina yra labai svarbus faktorius kelių transporte – tai viena iš pagrindinių išlaidų eilučių vežėjų versle. Todėl jiems aktualu žinoti, kuria kryptimi juda ši rinka.

Lietuvos energetikos agentūros (kuri lygina kuro kainas Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje, Lenkijoje ir Vokietijoje) duomenimis[1], pirmoje šių metų sausio pusėje litras dyzelino šalyje vidutiniškai kainavo 1,65 euro. Lyginant su 2022 m. sausio pradžios vidutinėmis kainomis, dyzelinas mūsų valstybėje vidutiniškai pabrango 20,7 proc. (mažiau brango tik Vokietijoje). Vokietijoje jis 2023 m. pradžioje vidutiniškai kainavo 1,84 euro, Estijoje – 1,73 euro, Latvijoje – 1,70 euro, Lenkijoje – 1,62 euro.

Lygtais, kainų šokas po karo Ukrainoje pradžios praėjo, ir jos stabilizavosi. Gerai jau tai, kad nesiekia 2 eurų ribos. Tačiau vasario 5 d. įsigalios ES embargas Rusijos naftos produktams, kurių Europa pirkdavo daug. Atitinkamai kyla klausimas – kas bus su europine dyzelino kaina? Šiame kontekste galima nurodyti keletą reikšmingų momentų.

Pirma, visai neseniai „Reuters“ parašė[2], kad pastaruoju metu Europa pirkdavo rusišką dyzeliną rekordiniais tempais – pildė atsargas prieš draudimą. Iš to galima daryti išvadą, kad bent jau pradiniu laikotarpiu jo kainų šuolio neturėtų būti.

Tačiau, anksčiau ar vėliau bet kokios atsargos baigiasi. Ir kas tada? O tada (antras momentas), kaip sako ekspertai, dyzelinas Europoje vis tiek bus – tik ne iš Rusijos, o iš Kinijos, Indijos, Artimųjų Rytų ir JAV. Tiesa, nelabai besidomintis globalia energetika žmogus galėtų paklausti: „Suprantu, kad dyzelį galima pirkti iš arabų ir amerikiečių, bet prie ko čia Kinija ir Indija, kurių nėra tarp naftos gavybos lyderių?“ O atsakymas paprastas – šios valstybės galės pirkti pigią naftą iš Rusijos, perdirbti ją ir sėkmingai pardavinėti dyzeliną Europai.

Šiuo atveju, žinoma, kyla klausimas – gerai, dyzelinas iš Kinijos ir Indijos bus, bet kokia bus jo kaina (juk akivaizdu, kad tos valstybės bus ne prieš užsidirbti)? Tam tikra rizika, kad jų apetitai pabrangins dyzeliną Europoje, be abejo, yra, tačiau: (a) joms teks konkuruoti su kitais tiekėjais; (b) kadangi jos jau perka naftą iš Rusijos su nuolaida, jos ir taip galės gerai užsidirbti.

Trečias momentas, kuris turi padėti europiečiams – vietinis naftos perdirbimas. Čia kažkas pasakys, kad tą naftą dar reikia nusipirkti, o ES įvedė Rusijos jūra gabenamai naftai viršutinę (60 dolerių už barelį) pirkimo ribą, po ko Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė dekretą, draudžiantį tiekti naftą ir naftos produktus šalims, kurios tai padarė[3].

Tačiau BBC parašė[4], kad šis draudimas yra labai bendro pobūdžio, ir neaišku kaip jis praktiškai veiks, jeigu veiks apskritai. Bet net ne tai svarbiausia – svarbiausia tai, kad jau veikia vakarietiškų sankcijų Rusijos atžvilgiu apėjimo mechanizmas, kurio esmė yra rusiškos naftos sumaišymas su kita nafta, po ko ji stebuklingai tampa nerusiška (pavyzdžiui, „Bloomberg“ rašė[5] apie „Latvijos mišinį“, kurį pirkdavo „Shell“). Galiausiai, rusišką naftą Europai galės perpardavinėti jau minėtos Kinija ir Indija.

Na ir ketvirtas momentas. Jeigu bus visai blogai su dyzelino kaina, lieka įvairios nacionalinės jos mažinimo priemonės (akcizo reguliavimas, kompensacijos ir kt.), kurios jau buvo taikomos įvairiose Europos valstybėse. Tiesa, Lietuvos atveju valdžia nesikiša į rinką, bet kitoms europinėms vyriausybėms socialinis gerbūvis šiuo atveju svarbesnis už nekontroliuojamo liberalizmo principus.

Baigiant, galima pacituoti Lietuvos energetikos agentūros duomenų analitiką Karolį Kelpšą[6]: „Kiekiai, kuriuos reikės pakeisti Europai, nebelikus rusiško dyzelino, yra siaubingi. Kiek domėjausi, europiečiai komentavo, kad tiekimo grandinės yra sudarytos, kroviniai perpirkti. (…) Nors Europoje situacija kitokia, mes esame nepriklausomi nuo Rytų šioje situacijoje. Tikrai nereikia nerimauti, kad įsigaliojus sankcijoms degalinėse nebus degalų, jų tikrai bus. Kainos degalinėse turėtų būti panašios į dabartines. (…) Dyzelino kaina nenusileido, nes rinka jau įskaičiavo sankcijų rusiškam dyzelinui poveikį, jie žinojo, kad situacija dyzelino rinkoje bus įtempta“.

Savo ruožtu „Circle K Lietuva“ Degalų kategorijos vadovas Rokas Laurinavičius, komentuodamas artėjančius pokyčius, pažymėjo: „Atsakyti, kaip tai paveiks dyzelino kainą, yra sunku – galima spėti, kad trumpuoju periodu matysime aukštesnes kainas, nepaisant to, kad šį padarinį jau galime išvysti ir produktų didmeninėse kainose, kadangi pasiruošimas ir sankcijų paketų įgyvendinimas prasidėjo ne vasario 5 d. – jis prasidėjo anksčiau: kartu su draudimu laivams, kainų lubomis, moraline atsakomybe. Gamyklos Europoje ir Lietuvoje ruoštis netrukus įsigaliosiančių sankcijų įgyvendinimui pradėjo anksčiau, tai atitinkamai turėjo įtakos ir jų produktų kainoms. Produktai iš kitų rinkų jau atvykę, dalis jų – pakeliui. Dėl šios dinamikos produkto tiekimo grandinėse, atsiranda pokyčiai ir naftos produktų kainose. Lietuvoje esame mažmeninės prekybos dalyvis, nesame naftos perdirbėjas, todėl turime itin mažai įtakos galutinei degalų kainai vartotojui. Svarbu atkreipti dėmesį, kad liūto dalis kainoje yra sudaryta iš bazinės didmeninės kainos, bei mokesčių (akcizo ir PVM), likusi dalis yra perdirbėjo marža, bei mažmeninė marža. Pastaroji turi natūralią savikontrolę, dėl konkurencinės aplinkos poveikio bei ekonominių elementų verčiančių ją laikytis pozicijoje, kuri skirta dengti operacinius kaštus, bei tvarų verslo palaikymą ir vystymąsi“.

Tokiu būdu, objektyvių veiksnių analizė ir ekspertų nuomonės leidžia teigti, kad vasario 5 diena neturėtų apversti dyzelino rinkos Europoje ir Lietuvoje aukštyn kojomis. Tačiau mūsų valstybėje atsitinka įvairūs stebuklai, ir joje dyzelino kainos gali išaugti – juk sankcijos… Kaip bus, pamatysime jau greitai.

 

[1] https://www.ena.lt/uploads/Degalu-kainos-pokyciai/Degalu-kainos_2023.01.19.pdf

[2] https://www.reuters.com/markets/commodities/europe-boosts-russian-diesel-buying-ahead-ban-set-rock-market-2023-01-16/

[3] https://www.lrt.lt/naujienos/verslas/4/1853767/putinas-uzdraude-rusiskos-naftos-eksporta-i-salis-kurios-ivede-kainu-lubas

[4] https://www.bbc.com/russian/news-64104869

[5] https://www.bloomberg.com/opinion/articles/2022-04-08/ukraine-war-this-backdoor-keeps-russian-oil-flowing-into-europe

[6] https://www.15min.lt/verslas/naujiena/energetika/po-dvieju-savaiciu-isigalios-es-embargas-rusiskiems-naftos-produktams-ar-tai-keis-kainas-lietuvos-degalinese-664-1996840

 

Skaitykite daugiau naujienų:

Circle K

Speciali kuro kaina LVS nariams