Ar motyvacijos trūkumas – didžiausias iššūkis profesionaliems vairuotojams?
2024 kovo 4
   LVS Info

Transporto sektoriui stokojant profesionalių kvalifikuotų vairuotojų, vieno iš didžiausio vairavimo mokymo centro Lietuvoje turinčio net 30 filialų – UAB „Rigveda“ – vadovas R. Krocas atkreipia dėmesį į svarbiausius iššūkius, ruošiant krovininio ir keleivinio transporto priemonių vairuotojus. Vadovo pastebėjimu, ne tik motyvacijos stoka, bet ir teisinės bazės spragos, kryptingo mokymo centrų bendradarbiavimo su vežėjų įmonėmis, jų asociacijomis, profesinio mokymų programų kūrimas suinteresuotų atstovų, turinčių aikšteles su slidžiomis dangomis, kurios verta paminėti netinka vilkikam su puspriekabėmis, programų nederinimas su vairuotojų profesinio rengimo mokyklomis, vairuotojų asociacijomis ir vežėjais, vairuotojo profesijos nepopuliarumas, lemia sudėtingą darbuotojų paieškos situaciją Lietuvos vežėjų įmonėse.

– Kiek svarbi motyvacija, renkantis profesionalaus vairuotojo specialybę?

– Motyvacija – ko gero pirmas ir svarbiausias veiksnys, renkantis šią specialybę. Kas tokiu atveju motyvuoja žmogų? Galbūt darbo užmokestis, galimybė keliauti (tolimųjų reisų vairuotojams) ar grafiko lankstumas? Tam tikrais atvejais, šią specialybę įgijusiųjų lūkesčiai nepasiteisina, kadangi ne visuomet įvertinamas fizinis ir emocinis krūvis, gal kiek per didelis atsakomybių kiekis. Nepatyrusių vairuotojų darbdaviai dažniausiai nerizikuoja priimti dėl įgūdžių stokos. Savaime suprantama, kad darbdavys tikisi produktyvių, kuriančių pridėtinę vertę, kvalifikuotų profesionalių vairuotojų, kurie iš karto gebėtų pradėti dirbti savarankiškai. Derėtų atkreipti dėmesį į tai, kad mokymo programose yra numatyta per mažai valandų, skirtų praktiniam vairavimui, todėl dažniausiai, tik baigę kursus, vairuotojai neatitinka vežėjų reikalaujamo pasiruošimo lygio ir motyvacija, siekti šios specialybės aukštumų, kažkur išgaruoja.
Vairuotojai papildomai investuoti į savo pasirengimą nenori, o vežėjų įmonėms – tai papildomos išlaidos. Susidaro užburtas ratas – įgijusių reikiamas kategorijas yra, tačiau šį darbą dirbti gebančių – mažuma. Žinoma, visuomet yra išimčių – dirbame su transporto įmonėmis vežančiomis tiek keleivius, tiek krovinius investuojančiomis į nepatyrusį vairuotoją, vykdome testavimą, teikiame rekomendacijas bei padedame joms užtikrinti konkrečių įgūdžių tobulinimą esamiems bei būsimiems vairuotojams. Papildomas indėlis į darbuotojų kompetencijų lygio gerinimą įmonėms atsiperka su kaupu.

– Europos Komisijoje pasigirdo raginimų jauninti krovininio bei keleivių transporto vairuotojų amžių, ar tai būtų išeitis?

– Sprendimo, ko gero, reikėtų ieškoti visai kitur. Teisės aktai numato, jog tam tikrais atvejais pradėti mokytis, įgyti teisę vežti krovinius ar keleivius galima jau dabar nuo 18 metų. Šiuo metu tokią galimybę renkasi vienetai, darbo rinkoje tokio jauno amžiaus vairuotojai taip pat didelės paklausos neturi. Svarbu suvokti, kad profesionalaus vairuotojo rengimas reikalauja laiko, lanksčių mokymų metodų, šiuolaikiškų priemonių, bei būsimo vairuotojo gebėjimų ir brandos. Tuo tarpu situacija vežėjų rinkoje yra labai dinamiška, technologijų amžius mus verčia susidurti su vis didesniais iššūkiais mokymo procese, reikalavimai pasirengimui didėja, todėl mokymo programas ir mokymų priemones nuosekliai tobuliname, kad maksimaliai pateisinti besimokančių, bei transporto vežančius krovinius ir keleivius įmonių lūkesčius. Mūsų mokymo centras Rigveda jau ne pirmus metus pratimų įvairovei naudoja sunkvežimio, vilkiko, autobuso profesionalių vairuotojų mokymui skirtą vairavimo simuliatorių, kuris reikalingas tam, kad per trumpą laiką būtų išmokstama valdyti bet kokiomis oro ir eismo sąlygomis bei suprasti valdymo elementus, degalų ekonomiją, ekologiškumą, vairavimą tausojant transporto priemones bei pačios kelionės planavimą. Taip pat svarbu suprasti, kad tai yra atliekama be rizikos žmogui ir pačiai transporto priemonei. Daugiau nei trisdešimt metų ruošiame vairuotojus visoje Lietuvoje, deriname ir adaptuojame mokymo programas, siekdami kuo efektyviau perteikti žinias būsimiesiems profesionaliems vairuotojams. Džiaugiamės turėdami galimybę bendradarbiauti su vežėjais ir jų asociacijoms, kadangi tiesioginis dialogas ir diskusija mokymo klausimais veda prie puikių mokymo rezultatų, kai konkretūs darbiniai poreikiai yra perkeliami į vairuotojų mokymus. Stengiamės išpildyti visus klientų lūkesčius užpildydami spragas papildomomis priemonėmis, kaip pavyzdžiui: visiems žinoma, jog egzaminuojant vairuotojus, jų įgūdžiai Regitroje vertinami vairavimo egzaminui naudojant sunkvežimį su mechanine pavarų dėže ir priekaba taigi teisę vairuoti CE kat. transportą įgijęs asmuo neturės pakankamai įgūdžių vairuoti vilkiką automatine pavarų dėže su puspriekabe. Tuo tarpu, vežėjų įmonėse dominuoja vilkikai su automatinėmis pavarų dėžėmis ir puspriekabėmis, todėl vežėjams kyla būtinybė surasti vairuotojus, turinčius papildomų įgūdžių. Būtent tiems papildomiems praktiniams įgūdžiams formuoti mūsų mokymo centras naudoja ne tik sunkvežimius, tačiau ir vilkikus su automatinėmis pavarų dėžėmis ir puspriekabėmis. Apibendrinant, galima teigti jog ne amžius jauninimo, o mokymo bazės, jų mokymų moduliai bei komunikacija galėtų padėti efektyviau spręsti kylančias problemas.

– Ar pakanka pajėgumų tinkamai parengti krovininio bei keleivinio transporto vairuotojus, kurie atitiktų vežėjų lūkesčius ir būtų konkurencingais darbo rinkoje?

Net ir būdami vienas iš didžiausių mokymo centrų Lietuvoje, vis plečiame mokymo bazę Lietuvos mastu, geriname mokymų metodiką ir, žinoma, materialiuosius išteklius. Esame įkūrę Vairuotojų mokymo asociaciją, kuri leidžia turėti svaresnę galią bendraujant su institucijomis mokymo programų kūrimo bei jų tobulinimo klausimais. Įmonių vairuotojams tobuliname teorinį profesinių žinių lygį aktualiausiomis temomis, kaip, pavyzdžiui: vairavimo ir poilsio režimo ypatumai, naudojant antros kartos išmanesnius mokomuosius tachografus. Taip pat nagrinėjame tokias temas, kaip ekonominis vairavimas, planavimas, eismo įvykių priežastys, deklaracijų pildymas, krovinių tvirtinimo metodai ir kt. Būsimus vairuotojus ne tik mokome praktinių įgūdžių, bet ir testuojame jau turinčius patirties, įvertiname turimus įgūdžius, atrenkant kandidatus iš trečiųjų šalių. Bendradarbiaudami su vežėjais ir darbuotojų įdarbinimo įmonėmis, vairuotojus testuojame LT, RU, ENG kalbomis.
Vairuotojų įgūdžių vertinimas gali vykti ir praktinio mokymo aikštelėse, su specialiai pritaikytomis rampomis, bei mieste, realiomis eismo sąlygomis, vilkikais su pakrautomis ar nepakrautomis puspriekabėmis. Po vertinimo parengiama specializuota ataskaita. Esant poreikiui papildomai vykdome praktinius mokymus, kad vairuotojai pasiektų reikiamą profesinį lygį ar ekonominio vairavimo balą.
Gebėjimas maksimaliai prisitaikyti prie klientų poreikių yra didelių žmogiškųjų ir materialiųjų išteklių reikalaujantis darbas. Krovininio bei keleivinio transporto vairuotojo specialybė atsakinga, reikalaujanti nuoseklių pastangų bei laiko, savotiško nusiteikimo ir pasiryžimo įveikti sunkumus bei siekti aukščiausio profesionalumo, todėl raginame atsakingai rinktis mokymo įstaigą, įvertinti, ar mokymo bazė šiuolaikiška, ar mokymui naudojamos transporto priemonės bus tinkamos formuojant reikalingus profesinius įgūdžius. Neseniai tapome Lietuvos vežėjų sąjungos (LVS) nariais, tikėdamiesi didesnio vežėjų ir jų asociacijų įsitraukimo ir konstruktyvaus bendradarbiavimo, išpildant poreikius kvalifikuoto vairuotojo paruošimo procese.

Skaitykite daugiau naujienų:

Circle K

Speciali kuro kaina LVS nariams