Lietuvos vežėjai ir ūkininkai palaiko „žaliųjų koridorių” idėją bei rūpinasi savo rinkos saugumu
2023 rugpjūčio 31
   LVS Info

Lietuvos vežėjų sąjungos (LVS) iniciatyvą organizuoti ukrainietiškų grūdų gabenimą į Klaipėdos uostą „žaliaisiais” kelių transporto koridoriais vertinantys ūkininkai ir javų augintojai akcentuoja Lietuvos interesų apsaugos svarbą. Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) nuomone, ukrainietiškų grūdų tranzitas turi būti organizuotas taip, kad nenukentėtų Lietuvos ūkiai ir bendrovės.

„Pirmiausiai mums rūpi, kad kuo greičiau baigtųsi karas Ukrainoje ir atsikurtų normalūs prekybiniai santykiai tarp šalių. Lietuvai, kaip grūdus eksportuojančiai valstybei, svarbu, kad javų tranzitas vyktų sklandžiai, laikantis visų taisyklių. Ne paslaptis, kad pasitaikė keletas atvejų, kai buvo piktnaudžiaujama ir bandoma parduoti atvežtinius grūdus maišant su lietuviškais, o tokie, iš pažiūros nedidelės apimties incidentai skaudžiai atsiliepia Lietuvos prestižui tarptautinėse rinkose. Todėl būtina užtikrinti, kad „žaliaisiais koridoriais” gabenami ukrainietiški javai nenubyrėtų kur nors Lietuvoje, o mūsų ūkininkai nepatirtų jokių suvaržymų eksportuojant savą produkciją”, – įsitikinęs Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Raimundas Juknevičius.

Pasak daugiau nei penkis tūkstančius narių vienijančios Ūkininkų sąjungos vadovo, „žalieji koridoriai” padėtų ne tik karo siaubiamai Ukrainai, bet ir kurtų pridėtinę vertę Lietuvai – gerintų kelių infrastruktūrą, kurtų darbo vietas ir plėtotų verslą. Tačiau pirmiausia būtina apsaugoti savo šalies ūkininkų interesus bei konkurencingumą. Grūdus eksportuojančios Lietuvos ūkininkams svarbu, kad į Klaipėdos uostą nepatektų ES kokybės reikalavimų neatitinkantys grūdai su draudžiamų pesticidų likučiais ar genetiškai modifikuoti grūdai.

Savo ruožtu, „žaliųjų koridorių” iniciatyvą iškėlusios LVS generalinis sekretorius Sigitas Žilius pabrėžia, jog dabar galiojančios taisyklės tranzitu vežamiems kroviniams privalo užtikrinti saugų jų gabenimą iki paskirties taško, o žiedinių kelių, jungiančių Lietuvos miestus bei maršrutų ilgesniems autotraukiniams atsiradimas padėtų Lietuvos ūkininkams transportuoti savo produkciją didesnėmis apimtimis, taip mažinant transportavimo kainą

„Už saugų bei tinkamą krovinių gabenimą tranzitu per ES teritoriją visiškai atsako vežėjai, kurie privalo laikytis muitinės procedūrų, konkrečiai – vykdyti T1 deklaracijos sąlygas. Tai yra, tranzitu vežami kroviniai turi būti plombuojami nuo pat ES sienos kirtimo iki paskirties taško ir negali būti perkraunami ar skaidomi bei jungiami su kitais kroviniais. Šios tarptautinių pervežimų praktikos privalu laikytis, siekiant apsaugoti savo šalies verslą. Džiugu, kad mūsų iniciatyva dėl „žaliųjų koridorių” sulaukia vis didesnio palaikymo ir padeda įvardinti konkrečius iššūkius, kuriuos teks spręsti tiek nacionaliniu, tiek tarptautiniu lygiu”, – sako S. Žilius.

Vežėjų asociacijos vadovas pabrėžia, kad šiandien visų pirma būtina rūpintis Lietuvos ūkininkų produkcijos išvežimu – vystyti „žaliuosius koridorius” sunkesniems negu 50 tonų ir ilgesniems negu 25 metrai autotraukiniams Lietuvos ūkininkų produkcijai vežti į Klaipėdos uostą. LVS manymu, „žalieji koridoriai” galėtų formuoti žiedinius kelius aplink šalį, pavyzdžiui, sujungiant Klaipėdą, Kauną, Vilnių, Uteną, Panevėžį, Šiaulius, Telšius.

Rugpjūčio pradžioje LVS kreipėsi į Vyriausybę su siūlymu organizuoti ilgesnių sunkvežimių sąstatų su ukrainietiškais grūdais judėjimą per Lenkiją į Klaipėdos uostą (LVS siūlo atidaryti „žalią koridorių” grūdams iš Ukrainos – Lietuvos vežėjų sąjunga (vezejas.eu). Ši iniciatyva sulaukė palaikymo ir aptarimų tiek iš Lietuvos, tiek iš Ukrainos bei Lenkijos pusių.

Skaitykite daugiau naujienų:

Circle K

Speciali kuro kaina LVS nariams