LVS nepritaria Susisiekimo ministerijos siūlymui išplėsti mokamų kelių tinklą
2024 lapkričio 12
   LVS Info

Lietuvos vežėjų sąjunga (LVS) išreiškė nepritarimą Susisiekimo ministerijos parengtam  Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005 m. balandžio 21 d. nutarimo Nr. 447 „Dėl Lietuvos Respublikos kelių priežiūros ir plėtros programos finansavimo įstatymo įgyvendinimo“ pakeitimo“ projektui, kuriuo siūloma išplėsti kelių naudotojo mokesčiu apmokestintų kelių sąrašą.

LVS atkreipė projekto rengėjų dėmesį į kai kuriuos svarbius vežėjų apmokestinimo bei kelių infrastruktūros finansavimo aspektus. LVS nuomone, daugiau prie kelių finansavimo turėtų prisidėti tranzitu per Lietuvą vykstantis transportas. Tačiau nutarimo projekte siūloma mokamų kelių tinklo plėtra labiausiai palies vidaus vežimus Lietuvoje vykdančias įmones, dėl ko neišvengiami kils krovinių gabenimo kaštai, o kartu brangs ir absoliuti dauguma prekių bei paslaugų. Be to, sunkiojo komercinio transporto įmonės dar yra papildomai apmokestintos mokesčiu už Lietuvos Respublikoje įregistruotas krovinines transporto priemones. Kita problema – transporto priemonių valdytojų sumokėtų mokesčių panaudojimas. Nuo š. m. pradžios buvo padidinti kelių naudotojo mokesčio tarifai bei dyzelino akcizas, nuo kitų metų dyzelino akcizas dar didės, taip pat bus pridėta CO2 dedamoji. Be to, Susisiekimo ministerija yra parengusi Lietuvos Respublikos Kelių priežiūros ir plėtros programos finansavimo įstatymo pakeitimus, kuriais antrą kartą bus apmokestintos CO2 emisijos – šį kartą įvedant papildomą išorinių kaštų dedamąją kelių rinkliavai. Manome, kad tokio dvigubo apmokestinimo neturi būti. Tačiau nepaisant nuolat didinamo transporto apmokestinimo, kelių finansavimas neauga, o kelių naudotojai nejaučia savo sumokėtų mokesčių grąžos, nes infrastruktūros būklė ir toliau blogėja. Viešoje erdvėje pastaruoju metu buvo pasirodę politikų pasvarstymų apie tai, kad reikia ieškoti tvarių kelių infrastruktūros finansavimo šaltinių. Vertiname tokius pasvarstymus kaip demagogiją. Tvarus kelių finansavimo šaltinis yra – tai degalų akcizo mokestis. Šis visų kelių naudotojų mokamas mokestis yra „teisingas“, geriausiai atitinkantis principus „naudotojas moka“ ir „teršėjas moka“ ir turi būti nukreipiamas tik kelių infrastruktūros finansavimui, tą rekomenduoja valstybėms-narėms ir ES direktyvos. Lietuvoje šis finansavimo modelis sėkmingai veikė iki 2008 m., kai 80 proc. degalų akcizo pajamų buvo skiriama keliams finansuoti.

LVS išsakė savo pasiūlymus, kaip reikėtų tobulinti kelių infrastruktūros finansavimą:

– atsisakyti mokesčio už Lietuvos Respublikoje įregistruotas krovinines transporto priemones. ES direktyvose ir rekomendacijose valstybėms-narėms akcentuojama, kad metiniai transporto priemonės mokesčiai nėra veiksmingi skatinant įsigyti ekologiškesnes transporto priemones arba mažinant spūstis keliuose. Būtent ir Lietuvoje galiojantis mokestis už įregistruotas krovinines transporto priemones visiškai neatitinka principų „naudotojas moka“ ir „teršėjas moka“, nes nėra siejamas su transporto priemonės naudojimo intensyvumu ir ekologiškumu.

– ne mažiau kaip 80 proc. degalų akcizo pajamų, visus kelių naudotojų mokesčius arba kelių rinkliavas bei mokesčius už naudojimąsi keliais važiuojant didžiagabaritėmis ir sunkiasvorėmis transporto priemonėmis nukreipti tik kelių infrastruktūros finansavimui.

Skaitykite daugiau naujienų:

Circle K

Speciali kuro kaina LVS nariams