Sunkvežimio apžiūros technologija – žaislas ar naudingas dalykas?
2023 birželio 7

Vilkikas ir puspriekabė reikalauja nuolatinės priežiūros, kad jie tinkamai dirbtų. Daug kas šiuo atveju priklauso nuo vairuotojo, kuris ankstyvoje stadijoje gali nustatyti įvairias problemas, kas padės sutaupyti galimo remonto pinigus (pavyzdžiui, dėmesys padangoms padės išvengti rato sprogimo). Kitas dalykas – ne visi vairuotojai atsakingai žiūri į detalios sunkvežimio apžiūros prieš kelionę ir po jos užduotį. Ir tuomet įmonės savininkui į pagalbą gali ateiti transporto priemonės būklės įvertinimo technologija, kurią siūlo, pavyzdžiui, «Continental»[1].

Norėdami sužinoti daugiau apie ją, susisiekėme su centrine „Continental“ būstine. Pirmiausiai nusprendėme išsiaiškinti, kas paskatino „Continental“ sukurti minėtą technologiją. Ten mums pasakė, kad produkto aktualumą patvirtina ir avarijų, į kurias patenka sunkvežimiai, analizė[2], ir ypač ROADPOL kontrolės akcijos, kurios pastoviai rodo[3], kad Europos keliais važinėja sunkvežimiai su rimtais techniniais trūkumais. Be to, technologija turi gerus klientų atsiliepimus JAV (pavyzdžiui, ją naudoja keliones autobusu siūlanti kompanija NEXT), kur ji pradėjo savo kelią (ten ją siūlo dukterinė „Continental“ įmonė „Zonar Systems“).

Europoje technologijos kūrėjai tikisi sėkmės pirmiausiai šalyse su griežtais reikalavimais sunkvežimių būklei (pavyzdžiui, Didžiojoje Britanijoje, kur ji jau yra paklausi) ir pas vežėjus, gabenančius pavojingus ir negabaritinius krovinius. Tačiau technologija gali padėti ir paprastai transporto įmonei nepriklausomai nuo jos autoparko dydžio. Tuo pat metu kompanija „Zonar Systems“ net siūlo skaičiuoklę, kuri leis bet kuriam vežėjui apskaičiuoti apytikslę investicijos į jos produktą naudą (ją galima rasti – čia[4]). Na o kaip viskas veikia?

Visas vaizdas vienoje programėlėje

Sumanymo esmė labai paprasta. Pardavėjas gali pasiūlyti bazinį automobilio vietų, kurias vairuotojas turės reguliariai tikrinti, rinkinį, tačiau kiekvienas klientas gali jas pasirinkti pats. Tada šiose vietose priklijuojami specialūs jutikliai, ir patikrinimas atliekamas, naudojant „artimojo lauko ryšio“ (NFC / Near Field Communication) technologiją su specialios programėlės, kurią galima atsisiųsti, pasinaudojus pardavėjo pateikta nuoroda (tinka ir Android, ir iOS prietaisams), pagalba.

Šiame kontekste iš karto kyla klausimas dėl jutiklių naudojimo praktiškumo – kiek jie atsparūs, pavyzdžiui, oro sąlygoms ir kas bus, jeigu jie staiga nustos veikti? Kaip mums pasakė „Continental“: „Priklijuotus jutiklius labai sunku atplėšti. Šį klausimą mums uždavė mūsų pirkėjai. Todėl mes priklijavome jutiklį, ir jie vienas po kito bandė jį atplėšti, bet nesugebėjo. Prisilietimas prie jutiklių jų neveikia. Jeigu jutiklis nustoja veikti, jį galima lengvai pakeisti kitu. Garantijos jutikliai neturi“.

Apgauti sistemą (pranešti apie patikrinimą, jo neatlikus) problematiška, nes vairuotojas turi apsilankyti kiekvienoje vietoje, kur yra jutiklis. Be to, galima pažiūrėti, kiek laiko jis skyrė apžiūrai (teoriškai ji trunka 5-8 minutes). Vairuotojai, kaip sako „Continental“, nesiskundžia proceso sudėtingumu.

Kai vairuotojas atliko apžiūrą, duomenys persiunčiami į specialų „Сontinental“ tinklapį[5] (šiame kontekste kompanija teikia klientams atitinkamas technines paslaugas), saugomi debesyje, laikantis visų ES reikalavimų, susijusių su duomenų apsauga, ir realiu laiku prieinami atsakingiems asmenims (transporto vadybininkui ir mechanikui, jeigu toks yra įmonėje). Dažnai būna, kad tą patį automobilį naudoja ne vienas vairuotojas. Antras vairuotojas prieš atlikdamas savo apžiūrą gali susipažinti su ankstesnės apžiūros rezultatais.

Svarbus momentas – kokiu pavidalu kompanijos darbuotojas, atsakingas už tinkamą transporto priemonės funkcionavimą, gauna informaciją? Vairuotojas gali pažymėti, kad, pavyzdžiui, su ratu kažkas negerai. Problemą galima pažymėti kaip svarbią arba kaip priimtiną. Tuo pat metu vairuotojas gali pridėti foto/video medžiagą (šiame kontekste tikslinga reikalauti, kad bent jau svarbiausių punktų patikrinimų rezultatus lydėtų vizualinė medžiaga, kadangi tam tikrais atvejais vairuotojas negali pats suprasti, ar viskas gerai).

Paslaugos kaina priklauso nuo jutiklių paketo dydžio ir transporto priemonių, ant kurių jie klijuojami, kiekio (už kiekvieno vieneto aptarnavimą imamas mėnesinis mokestis). Ateityje „Сontinental“ planuoja padidinti programėlės kalbų skaičių ir pildyti ją naujomis funkcijomis.

Detaliau apie sistemos veikimo schemą – čia[6] ir čia[7] („Zonar Systems“ informacija), taip pat čia[8] ir čia[9] („Сontinental“ informacija).

Ir Lietuvoje

Jūs nepatikėsite, bet Lietuvoje atsirado žmogus, kuriam kilo tokia pat mintis, kaip ir „Continental“. Tai Lukas Žilius, kuris dirba transporto įmonėje ir gerai žino krovininio kelių transporto realijas. Mes nusprendėme pasikalbėti su jaunu startuoliu apie jo produktą („Wopla“ programėlę), kad vežėjai gautų platesnį vaizdą ir papildomą ekspertinę nuomonę apie sunkvežimio apžiūros technologiją.

„Transporto priemonių apžiūra įmonėms yra vienas iš svarbiausių dalykų, nes nuo techninės vilkiko ir puspriekabės būklės tiesiogiai priklauso uždirbtų pinigų kiekis. Tuo pat metu pažymėtina, kad vairuotojai skirtingai supranta, kas yra „tvarkinga“ transporto priemonė, ir dažnai skundžiasi, kad kolegos tinkamai ja nepasirūpina. Atlikus analizę (pagrinde savo įmonėje ir galimybių ribose kitose kompanijose), paaiškėjo, kiek vežėjai gali patirti nuostolių dėl vairuotojų neatidumo – pavyzdžiui, kompanija, turinti 30 vilkikų ir panašiai tiek puspriekabių, per metus gali prarasti dėl to nuo 25 iki 45 tūkst. eurų. Tai paskatino mane susimąstyti, kaip galima padaryti taip, kad vairuotojai vienodai suprastų, kas yra tvarkinga transporto priemonė, ir kad tikimybė, jog jie nepastebės kažkokio jos trūkumo, būtų kuo mažesnė?“ – pažymėjo L. Žilius.

„Kai analizavau rinkoje jau esančias programėles, pamačiau, kad beveik visos turi žiauriai daug dalykų, kuriuos reikia patikrinti ir užfiksuoti. Tai erzina. O jeigu kažkas erzina, tai neduos gero rezultato. „Wopla“ programėlėje patikrinimo objektai atrinkti, atsižvelgus į apklaustų vairuotojų (apie 40) ir įmonės vadovo nuomonę. Viso yra 9 pagrindiniai tikrinimo skyriai, kurie bendrai susideda iš 50 punktų (pavyzdžiui, yra skyrius „reikalingi daiktai“ ir skyrius „vilkiko vidus“, kuris susideda iš tokių punktų kaip „šaldytuvas“, „priekinis stiklas“, „čiužiniai“, „dulkės“). Kiekvienas iš punktų turi trumpą aprašymą, kaip jis turi būti sutvarkytas (visi šie aprašymai vėlgi buvo sukurti, remiantis vairuotojų apklausa). Dar punktai skirstomi į kritinius (jų atveju reisas negalimas – pavyzdžiui, kiauros padangos ar lūžęs priekabos durų užraktas) ir nekritinius. Visi apžiūros skyriai yra išdėstyti vairuotojui patogiai iš eilės, pradedant vilkiko vidumi ir baigiant krovinio dokumentais“, – paaiškino programėlės kūrėjas.

Kaip viskas veikia? Anot L. Žiliaus: „Patikrinimas vykdomas, fotografuojant arba filmuojant vietas, kurias ekrane rodo programėlė (jame matosi kontūras, į kurį vairuotojas turi pataikyti, fotografuodamas arba filmuodamas atitinkamą vietą). Tiesa, susidūriau su problema, kaip atlikti patikrinimą, kai vilkikas su puspriekabe stovi aikštelėje kartu su kitais vilkikais, ir tarp jų labai mažas tarpas? Šiuo metu galvoju, kaip ją išspręsti geriausiai (yra keli variantai). Bendrai, ypatingu specialistu, naudojantis programėle, būti nereikės – ja galės naudotis visi, kas moka naudotis telefonu, ir ji veiks visuose įrenginiuose: telefone, planšetėje, kompiuteryje“.

Patikra turėtų užtrukti apie 5 minutes dieną ir apie 7 minutes tamsiu paros metu. Patikrinimų duomenys bus saugomi debesyje, laikantis visų duomenų apsaugos reikalavimų, ir juos iš karto gauna atsakingi įmonės darbuotojai (pirmiausiai, transporto vadybininkas ir mechanikas, jeigu įmonėje toks yra), kurie priima sprendimus dėl remonto ir užfiksuoja programėlėje jo rezultatus. Jeigu tą patį sunkvežimį naudoja dar vienas vairuotojas, jis nemato automobilio trūkumų ir jų šalinimo istorijos ir atlieka savo apžiūrą kaip pirminę (skirtingiems proceso dalyviams galvojama sukurti programėlę su skirtingomis opcijomis pagal jų poreikį).

Baigdamas, L. Žilius akcentavo, kad programėlė puikiausiai tiks tiek mažesnėms, tiek didelėms įmonėms, ir vežėjų susidomėjimas produktu didelis. Beliko jį pabaigti, atsižvelgus į teisinius reikalavimus.

Na ir žinoma mes negalėjome nepaklausti „Wopla“ kūrėjo, ką jis mano apie „Continental“ pasiūlymą (kodėl klientai turėtų rinktis jo, o ne žinomos kompanijos produktą)? Kaip pažymėjo L. Žilius: „Iš karto kyla klausimas – kam tas jutiklis? Mano manymu, jis pirmiausiai padeda įsitikinti, kad vairuotojas viską patikrino. Kitaip tariant, vežėjas verčia vairuotoją apžiūrėti mašiną ir turi galimybę jį kontroliuoti. Aš noriu padaryti taip, kad vairuotojas pats norėtų naudotis mano programėle dėl savęs, kolegų ir įmonės, ir tai turi tapti svarbiu mano produkto privalumu“.

***

Apibendrinant, galima pasakyti kelis dalykus. Pirma, akivaizdu, kad reguliarios sunkvežimio apžiūros problema daugiau nei aktuali – vairuotojų neatsakingumas šiuo atveju gali baigtis rimtais nuostoliais (ir atvirkščiai). Antra, tokios technologijos kaip „Continental“ ir „Wopla“ programėlės nėra panacėja, bet gali padėti. Todėl verta bent jau pabandyti – tuo labiau, kad paslaugos kaina minimali, lyginant su tikėtina ekonomija.

[1] https://www.cargonews.lt/aktualijos/transporto-priemoniu-apziuros-kontroles-sistema-is-continental/

[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8775486/

[3] https://www.roadpol.eu/index.php/one-in-hundred-trucks-fatally-unfit-to-travel

[4] https://www.zonarsystems.com/resources/safe-driving-roi-calculator/

[5] https://continental-prod-eu.eu.auth0.com/u/login?state=hKFo2SBhWEpldjN1X1FieGdBU2ZMSmhFVWc3Qk1QemxNUUNVTaFur3VuaXZlcnNhbC1sb2dpbqN0aWTZIE1WNWNpWUhyQlNaMmJobGxKejhNVWNEalZqblZYUGtko2NpZNkgRXVMbW9KcUkyeHBybG5UT1NvUDFhRFpLOWpnYTlBamg

[6] https://www.zonarsystems.com/solutions/evir-electronic-verified-inspection-reporting/

[7] https://www.zonarsystems.com/solutions/how-evir-works/

[8] https://www.continental-aftermarket.com/gb-en/aftermarket-products/continental-verified-inspection#Support

[9] https://www.continental-mobility-services.com/en-en/cvi-tag-installation

Skaitykite daugiau naujienų:

Circle K

Speciali kuro kaina LVS nariams