Turiningai apie transporto sektoriaus aktualijas ir perspektyvas
2023 gegužės 23

Gegužės 22 d. įvyko Lietuvos vežėjų sąjungos (LVS) organizuotas renginys „Transporto sektoriaus aktualijos ir perspektyvos“. Tai buvo maloniai dalykiškas šio sektoriaus atstovų susitikimas, kurį pradėjo Lietuvos susisiekimo ministras Marius Skuodis. Taip pat mini konferencijos metu buvo aptartos globalios ir lietuviškos ekonominės tendencijos bei sankcijinės ES politikos aktualijos. Ją vainikavo diskusija apie transporto specialistų profesinį mokymą.

Dažnai politikų ir valdininkų sveikinimo žodis būna „tuščias“, bet Susisiekimo ministras savo kalboje palietė daugybę vežėjams svarbių dalykų. Pirmiausiai jis padėkojo LVS už konstruktyvų dialogą su ministerija, sprendžiant kelių transporto sektoriui aktualius klausimus (kaip pavyzdį pateikė apsikeitimo leidimais su kitomis šalimis sistemos reformą).Toliau jis akcentavo, kad Lietuvos vežėjai turi vardą tarptautiniu lygmeniu, ir pabrėžė, kad jie sugebėjo efektyviai persiorientuoti į Vakarų rinkas. Tiesa, ir jose netrūksta problemų.

Viena iš jų – „Mobilumo paketas“ (MP). Dabar ES Teisingumo teisme (ESTT) vyksta atitinkamos bylos nagrinėjimas[1]. Šiame kontekste M. Skuodis negalėjo pasakyti, kada laukti proceso pabaigos. Tuo pat metu jis patarė nesitikėti būtinai teigiamo rezultato (MP pataisymų, kuriuos Europos Komisija jau parengė, bet laukia ESTT sprendimo), nes ES veikia galingos jėgos, suinteresuotos patvirtinta tvarka.

Lietuvos aktualijų atveju ministras pažymėjo, kad turi daug pasiūlymų iš LVS, ir pažadėjo, kad ministerija padės, kiek gali, nes toli gražu ne viskas nuo jos priklauso, įskaitant klausimus dėl vilkikų bakuose įvežamo kuro kiekio ribojimo ir dalies kuro akcizo grąžinimo vežėjams. Pastaruoju atveju M. Skuodis paragino jų atstovus detaliai pagrįsti tokio žingsnio ekonominę naudą, nes valstybės biudžetui visada sunku atsisakyti dalies pajamų.

Žinoma, buvo paliestas ir kelių būklės klausimas. Ministras pripažino, kad ilgalaikis finansavimo trūkumas ir strategijos neapibrėžtumas šioje srityje baigėsi rimtomis problemomis, apie kurias visi girdėjo[2]. Tuo pat metu jis pasidžiaugė, kad, kaip rodo tyrimai, kelių būklė bent jau neblogėja, ir išreiškė viltį, kad stabilus jų priežiūros finansavimas bent jau dabartiniame lygyje jau trumpuoju (3-4 metų) laikotarpiu turėtų duoti pastebimą teigiamą rezultatą – tuo labiau, kad kitais metais biudžetas keliams gali viršyti 1 mlrd. eurų (o jeigu šiam tikslui dar būtų skiriama didesnė surenkamo kuro akcizo dalis, tai situacija taptų dar geresnė).

Galiausiai buvo aptarti keli su „žaliuoju kursu“ susiję momentai. Pavyzdžiui, vienas renginio dalyvis pasiūlė panaikinti kelių mokestį dujiniams vilkikams, į ką M. Skuodis atsakė, kad tai bus sunku padaryti, nes Briuselyje į dujas jau žiūrima kaip į praeitį ir orientuojamasi į elektrinį bei vandenilinį transportą. Tada kyla valstybinės paramos jo įsigijimui klausimas. Šiuo atveju ministras pažymėjo, kad ant stalo yra įvairios pagalbos vežėjams priemonės, bet jos nesubsidijinės. Kartu jis informavo, kad Lietuvoje galvojama diferencijuoti vinječių kainą priklausomai nuo sunkvežimio ekologiškumo standarto. Na ir kažkaip reikėtų išspręsti kovos su tarša šalyje dilemą (jos esmė – jeigu Lietuvoje bus parduodama mažiau kuro, tarša bus mažesnė, bet kartu mažės ir valstybės pajamos).

Ekonomistas Marius Dubnikovas pristatė globalią ir lietuvišką verslo aplinką. Jis atkreipė dėmesį į tai, kad vartotojai turi pinigų, bet infliacijos lygis Europoje – ir ypač Lietuvoje – vis dar neramina. Kita vertus, PMI (pirkimų vadybininkų) indeksas Eurozonoje jį nuteikė optimistiškai. Tiesa, reikia atskirti PMI paslaugų ir PMI pramonės indeksus[3], ir pastarasis (kuris vežėjams yra svarbesnis) tikrai nedžiugina (žr. paveikslėlį žemiau). Skeptiškai nusiteikę ir IRU atstovai, vertindami pirmo šių metų ketvirčio rezultatus[4]. Todėl vežėjai gali tikėtis gerų permainų, bet ruoštis jiems reikėtų blogesniam scenarijui – tuo labiau, kad užsienio reikalų viceministrė Jovita Neliupšienė perspėjo juos, kad ES ruošia naują sankcijų paketą Rusijai, kuriame sieks apriboti europinių dvigubos paskirties prekių eksportą į šią šalį per Centrinės Azijos valstybes, kurios staiga ženkliai padidino importą iš Europos.

Renginio pabaigoje projekto „Transporto sektoriaus specialistų darbinėje veikloje įgyjamų kompetencijų vertinimo ir pripažinimo posistemės sukūrimas“[5] fone įvyko įdomus pasidalinimas mintimis apie transporto sektoriaus darbuotojų profesinį tobulėjimą ir jų kompetencijų formalizavimą (sertifikavimą), kas naudinga tiek jiems, tiek darbdaviams.

Apibendrinant, galima konstatuoti, kad LVS eilinį kartą organizavo praktiškai reikšmingą diskusiją apie vežėjams aktualius klausimus, kuriuos ji aktyviai stengiausi spręsti kartu su politikais ir įvairių sričių ekspertais.

[1] https://www.cargonews.lt/aktualijos/svarbu-es-teisingumo-teismas-pradejo-nagrineti-mobilumo-paketo-byla-salys-issake-savo-argumentus/

[2] https://vezejas.eu/keliu-keliai/

[3] https://tradingeconomics.com/euro-area/manufacturing-pmi

[4] https://www.cargonews.lt/aktualijos/transporto-paslaugu-eksporta-augino-rekordiniai-kroviniu-vezimo-tarifai/

[5] https://www.kpmpc.lt/kpmpc/projektai/vykdomi-projektai/transporto-sektoriaus-specialistu-darbineje-veikloje-igyjamu-kompetenciju-vertinimo-ir-pripazinimo-posistemes-sukurimas/

Skaitykite daugiau naujienų:

Circle K

Speciali kuro kaina LVS nariams